banner15

Avrupa'da ırkçılık yükseliyor

Avrupa'da yapılan Araştırmalar, AB ülkelerinde, başta Avusturya olmak üzere yabancı karşıtlığının tehlikeli boyutlara ulaştığını ortaya çıkardı.

Avrupa'da ırkçılık yükseliyor

Aralık 2006’nın ortasında Eurobarometer ve Viyana’da yerleşik Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Gözlem Merkezi (EUMC) tarafından iki önemli araştırma yayınlandı. Araştırmalar, başta Avusturya olmak üzere Avrupa’da yabancı karşıtlığının tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Bu araştırmalarda özellikle Avusturya’da Türkiye’ye ve Türklere karşı artan düşmanlığa dikkat çekiliyor.

Son zamanlarda Avusturya Medyası Türklere karşı yapılmış ırkçı saldırı haberleriyle dolu. Bunun yanında aynı medya Türkleri aşağılık bir yaratık olarak göstemekte ve ırkçılık yapmaktadır.

Ayrıca, Avusturya siyasetinin Hristiyan Demokrat ve ırkçı sağ partilerinin düpedüz Türk düşmanlığı yaparak oy peşinde olduklarını görüyoruz.

Avusturya’da Türklere saldırı haberlerini vermekten çekinen bazı gazeteler ise Türklere ve Türkiye’ye karşı yaptıkları ırkçı saldırılarla bütün bu olayların aslında aktörleri arasında.

Bu olaylarda Avusturya’da yaşayıp uyumsuzlukta ısrar eden Türklerin “dolaylı” rolünü de unutmamak gerekir.

Avusturya’da yaşayan binlerce, uyum göstermekten aciz Türk ırkçı Avusturya’lılar için bulunmaz bir Hint Kumaşı.

Türkiye karşıtlığı ve ırkçılık ise kendini AB-Türkiye probleminde gösteriyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

Türkiye karşıtlığı Türk düşmanlığına dönüşmüş durumda. AB, Türkiye’yi ne kadar zor duruma sokarsa Avusturyalılara o kadar sempatik geliyor. Tehlikeli bir hesapla karşı karşıyız.

Avusturya’lılar Türkiye’den başka herkesi AB’de görmek istiyor. Avrupa çapında yapılan bir araştırma bu sonucu ortaya koydu.

Türkiye’nin AB’ye üyeliğinden yana olanların oranı yüzde 5’e kadar düştü. Die Presse Gazetesi’nin “Türkiye düşmanlığında Avusturya birinci” başlığı ile haber yapması düşündürücü...

EUMC’nin, “Avrupa Birliği’ndeki Müslümanlar, Ayrımcılık ve İslam Korkusu” hakkında yaptığı araştırma dikkat çekici sonuçlar verdi.

Bu araştırmaya göre özellikle Avusturya’da Müslümanlar iş ve ev gibi konularda büyük ayırımcılığa tabi tutuluyorlar. Bu paradoksal durum Avusturya’yı nereye götürüyor?

Bu durum Müslümanlarda bir dışlanma duygusu oluşturuyor ve sonucunda Avusturya‘daki yabancılar için Fransa örneği ciddi bir ghettolaşma tehlikesi taşıyor. Bu nedenle Avusturya’da başta siyasiler olmak üzere kanaat önderlerinin konuyu dikkatle ele alıp önlemler üzerine düşünmesi gerekiyor.

Avusturya Medyası’nın ırkçılığı teşfik etmekten vazgeçmesi ise bundan daha önemli. Zira 60 yıl önceki Yahudi katliamının da bu şekilde başladığını unutmamak gerekiyor. Türkler, Museviler’in ikinici dünya savaşındaki durumu gibi kimsesiz değiller. Avusturya’daki tüm siyasiler ve Avusturya Medyası akıllarını başlarına alsınlar. Kral çıplaktır.

Kaybedecek olan Avusturya ve AB’dir. Türklerin bugünkü Avusturya’nın oluşmasında, son elli yıldan bu yana büyük emeği vardır. Türklerin ve Türkiye’nin bundan daha kötü durumda olması söz konusu değildir...


iABHaber

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35