banner39

Avrupa'da işçiler ayakta-FOTO

Yunanistan'da bugün sokaklar emeklilerin eylemine sahne olurken, İspanya'da dün yüzbinlerce işçi greve gitti

Arşiv 09.06.2010, 16:01 09.06.2010, 16:01
Avrupa'da işçiler ayakta-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa'daki ülkeler krize karşı kemer sıkma politikalarını hayata geçirmeye çalışırken, kesintilerin en fazla etkilediği sabit ücretli kesim eylemlerini sürdürüyor.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da emekliler, "Hükümetin bütçe açığının daraltılması yolunda aldığı, emekli maaşlarının da kesintiye uğradığı, ekonomik önlemler ile sosyal güvenlik yasa tasarısını" protesto etti.

yunan.20100609155749.jpg

Kent merkezindeki "Kotsia" Meydanı'nda toplanan emekliler, Yunanistan Sağlık Bakanlığı önünde son bulan bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Bakanlık binasının girişini kısa bir süre için sembolik olarak "işgal eden" protestocular, daha sonra olaysız biçimde dağıldılar.

yunanis.jpg

Yunanistan'da, bütçe açığının daraltılması çalışmaları çerçevesinde, kamuda maaşları aylık 3 bin avroya kadar olan çalışanların, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşı, tatil dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerinin bundan böyle toplam bin avroya tekabül etmesini öngören önlemlere gidilmişti.

yunanistan.jpg

Yunanistan'ın ardından ciddi kesintilere gidileceğini açıklayan İspanya hükümetine karşı da tepkiler dün sokağa taştı.

İSPANYA'DA 2.5 MİLYON İNSAN EYLEMLERE KATILDI

15 milyar euroluk kemer sıkma paketinin ardından sendikal hakları da tırpanlamaya hazırlanan İspanya'da kamu çalışanları 2002 yılından bu yana ilk kez ayaklandı.

ispanya.jpg

Sayıları 2.5 milyonu bulan kamu çalışanları, iktidardaki sosyalist hükümetin, bu ay sonu ortalama yüzde 5 kesinti uygulamaya başlayacak olmasını protesto etti. Katılımın yoğun olduğu greve kamu çalışanlarının yüzde 75 ila 80'i destek verdi.

ispanya1.jpg

ispanya3.jpg

Çalışma Bakanlığı ise greve katılımın yüzde 11 olduğunu duyurdu. Grev nedeniyle lise bitirme sınavlarının dün yapılması gereken bölümü ertelendi.

BELÇİKA DA KRİZDE

"Batı Avrupa'nın Yunanistan'ı" olarak nitelenen Belçika'da da dün binlerce işçi Brüksel'e akın ederek bir yürüyüş düzenledi.

ispanya4.jpg

Sosyal ve kültürel sektörlerde çalışan ve sayıları 12 bini bulan çalışanlar, sabah saatlerinde Brüksel Kuzey İstasyonu'nda buluşarak sloganlar atarak yürüdü. Mevcut işçi yasasını protesto eden işçiler, işyerlerinde daha iyi şartlarda çalışmak istediklerini, maaşların artması gerektiğini ve siyasilerin bunu programlarına almaları gerektiğini savundu.

ispanyagrev.jpg

Yürüyüş, trafiğin saatlerce aksamasına da sebep oldu. Yürüyüşü organize eden sendikalar ise şubat ayında daha fazla maaş ve personel, işçi haklarını koruma ve ciddiye alınma konusundaki isteklerini hükümete sunmuş, ancak hükümet bu konuda bir adım atmamıştı. Yapılan araştırmalar, önümüzdeki yıllarda Belçika'da 10 binlerce yeni işçiye ihtiyaç duyulacağını gösteriyor.

Fotoğraflar: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?