banner39

Avrupa'da İslâm Karşıtlığı Yükseliyor

Avrupa'da Müslümanlara ve İslam'a karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın arttığını belirten Milletlerarası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu, başörtüsü yasağının Müslümanlara yönelik önyargıları güçlendirdiğini kaydetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa'da İslâm Karşıtlığı Yükseliyor

BRÜKSEL

Milletlerarası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu (IHF), 11 Eylül'ün ardından Avrupa'da İslam karşıtlığının arttığını ve Müslümanların artan oranlarda ayrımcılığa tabi tutulduğunu açıkladı. 'Avrupa Birliği'nde (AB) Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık' isimli rapor AGİT dönem başkanı'nın Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele temsilcisi Türk Büyükelçi Ömür Orhun'un da hazır bulunduğu bir basın toplantısında Viyana'da açıklandı. Aralarında Yunanistan'ın da bulunduğu 11 AB üyesindeki gelişmeleri değerlendiren rapor, Avrupa'daki Müslümanların artık "içimizdeki düşman" gibi görünmeye başladığını, Müslümanlara ve İslam dinine hakaretler ve saldırıların arttığına işaret etti. Avrupa basınının da ayrımcılıkta katkısı olduğunu belirten rapor özellikle Avrupa'daki 3 büyük ırkçı partiye dikkat çekti. IHF, Belçika'daki Flaman Menfaatleri (Vlaams Belang), İtalya'daki Kuzey Ligi ve Avusturya'daki Hürriyet Partisi'nin Müslümanları AB değerlerine ve güvenliğine tehdit olarak sunduğunu vurguladı. Rapor, Fransa'daki başörtüsü yasağının Müslümanlara yönelik önyargıları güçlendirdiğini ve ayrımcılık vakalarının sayısında artış gözlendiğine işaret etti. Almanların yüzde 80'inin İslam kelimesini 'terör' ve 'kadına baskı' ile özdeşleştirdiğine dikkat çeken rapor, İsveç dahil bir çok ülkede adları arap isimlerine benzeyen her 5 kişiden birine iş kapısının kapandığını vurguladı. Rapor, Yunan Ortodoks Kilisesi'nin de Atina'da bir cami yapımını engellediğine işaret etti. IHF, artan Müslüman karşıtlığının entegrasyon çabalarına darbe indirdiği gibi Avrupa toplumlarından dışlanan bazı Müslümanların terör örgütlerine katılabilecekleri uyarısında bulundu.

Avusturya'da Öğretmenlere Türban Yasağı Geliyor

Avusturya İçişleri Bakanı Liese Prokop, Müslüman öğretmenlerin okullarda türban takmasını yasaklamak için yasal zemini araştırdığını söyledi. Viyana'da yayımlanan haftalık Falter gazetesine yarın çıkacak sayısı için demeç veren Prokop, 'Okullarda türbana temelde karşı olduğunu' belirterek, 'yasaklanmasının yasal olarak mümkün olup olmadığını araştırdığını' kaydetti. Okullarda türban takan öğretmenleri anlamakta zorluk çektiğini belirten Prokop, 'Bunu çok itici buluyorum, çünkü bizim toplumumuzun değerleriyle bağdaşmıyor. Buna müsaade etmek toleransın sınırlarını aşıyor' dedi. Avusturya'daki Müslüman cemaatinde tasvip edilemeyecek başka sorunlar da olduğunu kaydeden Prokop, 'Örneğin, zorla evlilik ve töre cinayetleriyle de mücadele edilmesi gerektiğini' söyledi. Köktendinciliğin bir tehdit olduğunu kaydeden Avusturya İçişleri Bakanı Prokop, 'İslam toplumunda kadınların hakları yok. Kadınlar evde dövülmelerine ses çıkarmıyorlar. Bizim bu kadınlara, Avusturya toplumunda bunun mümkün olmadığını öğretmemiz gerekir' diye konuştu.
banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?