banner39

Avrupa'da koalisyon hastalığı

Financel Times yazarı Quentin Peel, Hollanda'nın Avrupa'yı etkileyen koalisyon hastalığına yakalandığını belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa'da koalisyon hastalığı

Hollanda'da önceki gün yapılan genel seçimleri Financial Times gazetesinde değerlendiren Quentin Peel, Hollanda'nın Avrupa'yı etkileyen koalisyon hastalığına yakalandığını belirtti.

"Belki de bunu Avrupa'nın yeni hastalığı diye adlandırmak gerek: Yani, Avrupalı seçmenlerin açık seçim sonuçları vermekteki yetersizliği. Çarşamba gecesi Hollanda; Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nin dahil olduğu kulübün yeni üyesi oldu. Hollanda'da ne merkez sol ne merkez sağ çoğunluğu sağlayabildi, bu tabloda en akla yatanı büyük bir sağ - sol koalisyon hükümeti kurmak gibi görünüyor. Almanya'da Hıristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar'ın yapmak zorunda kaldığı gibi. Bu seçimlerin asıl galibi ise Sosyalistlerdir, parlamento sandalyelerini 9'dan 26'ya çıkardılar. Aşırı sağda Geert Wilders'in göçmen karşıtı partisi 9 sandalye kazanırken, aşırı dinci bir parti de sandalye sayısını 3'ten altıya çıkardı.

Balkenende hükümeti, İşçi Partisi ile Hıristiyan Birliği'nden oluştuğu takdirde her ikisi de düşük maaşların iyileştirilmesi sözü verdiğinden bu konu üzerinde çalışacak. Ayrıca her iki gurup da uzun dönemdir kaçak yaşayan göçmenlere af çıkarılmasından yana."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?