Avrupa'da resmen tanınan ilk İslam Üniversitesi

Hollanda'daki IUR üniversitesi, AB sınırları içinde resmi olarak tanınan ilk İslam Üniversitesi olarak tarihe geçti.

Avrupa'da resmen tanınan ilk İslam Üniversitesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Avrupa’da resmen tanınan ilk İslam Üniversitesi oldu. Üniversite tarafından yapılan açıklamada tanınmanın "tarihi bir olay" olduğu belirtildi. Karar üniversite yönetimi, çalışanları, öğrencileri ve destekleyenleri tarafından sevinçle karşılandı.

Üniversite tarafından yapılan açıklamada "NVAO (Hollanda YOK’ü) 20 Mayıs 2010 tarihinde 4042 sayılı kararıyla IUR’yi resmen tanıdı.Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörlük Kurulu 2001 yılında Hollanda Yüksek Eğitim Kanunları (WHW) çerçevesinde resmi olarak tanınmak üzere başvuru çalışmaları yapmaya karar almıştır. Ve nitekim yoğun bir çalışmadan sonra 2003 yılında gereken ön hazırlıklar bittikten sonra ilk başvurusunu yapmıştır. Rotterdam İslam Üniversitesi çok uzun süren bir maratonun ardından 8-9 Ekim 2009 tarihlerinde değerlendirme heyetine kapılarını açtı. Bu değerlendirme heyeti VBI dediğimiz kurumlardan biri olan QANU (Quality Assurance Netherlands Universities) tarafından oluşturuldu. Heyet Rotterdam İslam Üniversitesinin Master Islamitische Geestelijke Verzorger bölümünü değerlendirdikten sonra olumlu bir sonuca vardı. Bu olumlu sonuca binaen ise NVAO 20 Mayıs 2010 tarihinde 4042 sayılı kararıyla IUR hakkında bir Akademik Değerlendirme Paneli düzenleyip adı geçen eğitimin akredite edilmesine karar verdi. Bu müjdeli haber ile Rotterdam İslam Üniversitesi artık Hollanda Yüksek Eğitim Kanununa göre (WHW) diğer resmi Hollanda Üniversiteleri gibi bütün hak ve yükümlülükleri olan bir kurum haline geldi." denildi.

Açıklamada, bu resmi tanınma ile kapıların bütün İslam âlemine açıldığı ve üniversitenin dünyanın her yerinden şartlarını yerine getiren isteklileri talebe olarak kabul edebilme imkânına kavuştuğu belirtildi. 

Olayın, Avrupa’da bir ilk ve tarihi bir olay olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Yıllardır bu işe baş koymuş olan IUR çalışanları akredite haberi ile bayram etmektedirler. Hollanda’da eğitim kurumları bölüm bölüm akredite olur; ama kurum artık resmi olarak tanınan bir kurum olarak kalır. Rotterdam İslam Üniversitesi bundan sonra diğer eğitim bölümlerinin tanınması için başvuru hazırlıklarını hummalı bir şekilde sürdürmektedir. Rotterdam İslam Üniversitesi 8 Haziran 2010 tarihinde bir kutlama düzenleyecektir. Bu tarihi ana şahitlik yapmak için Rotterdam İslam Üniversitesine gönül vermiş, uzaktan yakından ilgisi olan herkes bu tarihi kutlamaya davetlidir. Bu sevinci paylaşmak için IUR yetkilileri sizleri aralarında görmekten şeref duyacaklardır"
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 12:06
banner53
YORUM EKLE

banner39