banner39

Avrupa'da yeni bir kül bulutu endişesi

Hava trafiği yavaş yavaş normale dönerken, yeni bir kül bulutu uyarısı yapıldı

Arşiv 20.04.2010, 08:08 20.04.2010, 08:08
Avrupa'da yeni bir kül bulutu endişesiDünya Bülteni/Haber Merkezi

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle beş gündür büyük kısmı kapalı olan Avrupa hava sahası kısmen açıldı. Ancak İngiltere hava trafiği yetkilileri ülkeye yeni bir kül bulutunun yaklaştığı uyarısında bulundu.

BBC'nin haberine göre, krizin beşinci gününde Kuzey Avrupa'dan ilk uçuşlar gerçekleşti. Hollanda'nın Amsterdam kentinden havalanan üç uçak New York, Şanghay ve Dubai'ye uçtu.

Alman havayolu Lufthansa da Pazartesi gecesi Frankfurt havaalanından bazı uçuşların yapıldığını açıkladı.

Lufthansa'nın Air Berlin ile birlikte gerçekleştirdiği uçuşlar, dünyanın farklı bölgelerinde mahsur kalan Alman vatandaşlarını ülkelerine döndürme amacıyla özel izinle yapılıyor. Lufthansa sözcüsü Uzak Doğu, Afrika ve Amerika kıtasından toplam 15 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

İngiltere'nin kuzeyi, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da ise uçuş yasağının bu sabah kaldırılması planlanmıştı.

Ancak yeni bir kül bulutunun İngiltere'ye yaklaşmakta olduğunu açıklayan hava trafiği yetkilileri, kararın gözden geçirilebileceğini açıkladı.

Korkulan olmazsa, öğle saatlerinde İngiltere'nin orta kesimlerindeki bazı havaalanlarının da hizmete açılacağı belirtiliyor.

Ancak Londra'daki havaalanlarının faaliyete geçmesi için henüz erken olduğu bildiriliyor.

Dün telekonferans yöntemiyle bir araya gelen Avrupa Birliği ulaştırma bakanları, hava trafiğine yönelik bazı sınırlamaları gevşetme kararı aldı.

Avrupa hava sahasını üçe bölen bakanları, bunlardan birinin tamamen kapalı olmasına, diğerinin sınırlı kullanımına, diğerinin de tüm uçuşlara açık olmasına karar verdi.

Bu uygulama sayesinde Salı günü çok daha fazla uçuşun mümkün olacağı belirtildi.

Gözler yanardağda

İzlandalı bilimadamları, yarattığı kül bulutuyla Avrupa'yı felce uğratan yanardağdaki patlamaların yeni bir aşamaya girdiğini, yanardağın artık külden çok lav ürettiğini açıkladılar.

Ancak yanardağın hala aktif olduğu, yakınlardaki başka bir yanardağı da aktif hale getirebileceğine dikkat çekildi.

Yetkililer bu yanardağın aktif hale gelmesiyle yeni bir kül bulutunun Avrupa semalarına doğru yola çıkabileceğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?