banner15

Avrupa'daki İslam hakkında kaynak bir kitap

"Year Book of Muslims in Europe" isimli rehber kitap, Avrupa'daki müslümanların hayatlarını farklı açılardan ele alıyor.

Avrupa'daki İslam hakkında kaynak bir kitap

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özellikle 11 Eylil saldırılarından sonra mercek altına alınan, Avrupa kimliği kapsamında tartışmaların merkezinde olan Avrupa'nın müslüman toplumu üzerine geniş kapsamlı bir araştırma yayınlandı.

"Year Book of Muslims in Europe" (Avupalı Müslümanlar Yıllığı) isimli kitapta, genel ve teorik tartışmaların yanında, Avrupa'da yaşayan müslümanların günlük hayatlarında yaşadıkları sorunlara da dikkat çekiliyor.

Arnavutluk'tan İngiltere'ye toplam 37 Avrupa ülkesinden müslümanların hayatlarına bir pencere açan kitapta, müslümanların mezarlık sorunlarından İslami okullara, helal gıda uygulamalarından bayram tatillerine farklı konulardaki yaklaşımlar ortaya konuyor.

Polonyalı imamların, bir gıdanın helal olup olmadığı konusunda karar verme yetkisinin tek sahibi olduğu, Malta'daki üniversitelerde ve hapishanelerde müslümanların ibadet etmesi için mescidler olduğu gibi bilgiler kitapta yer alan ayrıntılardan sadece bir bölümü..

Kitapta her ülkenin tek tek ele alındığı ve istatistiki bilgiler ile hukuki kuralların açıklandığı ilk bölümün ardından, en fazla tartışılan konular üzerine araştırmacıların yazdığı makaleler bulunuyor. Kitabın son bölümünde ise, araştırmacılar için önemli olacağı düşünülen diğer kaynak kitaplarla ilgili değerlendirme yazıları yer alıyor.

Beyrut'taki Amerikan Üniversitesi Arap Tarihi bölümü öğretim üyesi Jurgen S. Nielsen'in editörlüğünü yaptığı kitapta Samim Akgönül,Ahmet Alibalic, Brigitte Maréchal, Christian Moe ve Nadia Jeldtoft'un da imzaları var.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35