banner15

Avrupa'daki Okullar Asya'daki Okulların Gerisinde

Eğitimde Avrupa'nın ABD ve Asya'nın gerisinde kaldığı belirtiliyor. OECD uzmanlarından Andreas Scheleicher, birçok Avrupa ülkesinin öğrenci başına yatırımın ABD'ye göre çok düşük olduğunu kaydetti.

Avrupa'daki Okullar Asya'daki Okulların Gerisinde

Eğitimde Avrupa'nın ABD ve Asya'nın gerisinde kaldığı belirtiliyor. OECD uzmanlarından Andreas Scheleicher, birçok Avrupa ülkesinin öğrenci başına yatırımın ABD'ye göre çok düşük olduğunu kaydetti. Avrupa'nın eğitimde ABD ve Asya'nın gerisine düştüğü, Almanya ve Fransa'nın eğitim konusunda dünya liderleri arasında artık yer almadıkları belirtildi.

Eğitim konusunda bir rapor yazan OECD uzmanlarından Andreas Scheleicher, EUObserver'de yayınlanan açıklamalarında Avrupa'daki eğitim sistemlerinin daha etkin, daha erişilebilir ve rekabete daha dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini savundu.

Çin ve Hindistan gibi yükselen piyasalarda çok sayıda kalifiye elemanın düşük maliyetle eğitilmeye başlandığına dikkat çeken Scheleicher, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin zar zor konumlarını koruduklarını, Almanya'nın ise, kayda değer bir gerileme gösterdiğini söyledi.

Avrupa'daki eğitim konusundaki olumsuz eğilimlerin ana nedenini eğitim yatırımlarının her düzeyde düşürülmesine bağlayan Schleicher, ABD'de üniversite eğitiminde öğrenci başına harcamanın Avrupa'ya göre yüzde 50 daha fazla olduğuna, bunun da okul ücretlerini ödeyen öğrenciler ve özel sektörün katkılarından kaynaklandığına dikkat çekti.

Schleicher, Avrupa'daki çoğu ülkenin fırsat eşitliği adına öğrencilerden eğitim harcını almazken gerekli kamu yatırımını yapmadıklarını belirterek "Bazı OECD etütleri, Avrupa'nın eşitlik ilkesine karşın, öğrencilerin yetiştikleri sosyal ortamın performanslarındaki rolünün, Almanya, Fransa ve İtalya'da ABD'ye göre daha büyük olduğunu gösterdi" diye konuştu.

Zor sosyo-ekonomik ortamlarda yetişen Avrupalı öğrencilerin, zengin ve ortak sınıf çocukların eğitim fırsatlarından yararlanamadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48