banner15

'Avrupa'da sigara yasaklansın'

AB'de, Avrupa kıtasının tümünde sigara kullanımını yasaklayan yasalar çıkarlması beklendiği bildirildi.

'Avrupa'da sigara yasaklansın'

AB Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu yetkilisi Markos Kipriyanu, bu konuda Brüksel'de bir kampanya başlatırken, AB çapında yasa çıkarılması olasılığından söz etti.

Yetkililer, yılda 79 bin Avrupalının pasif içici olduğunu belirtiyor. Tütünle bağlantılı ölümlerde, her dokuz kişiden biri pasif içici.

AB içindeki uygulamalar

AB içinde tüm kapalı yerlerde sigara ve diğer tütün mamüllerinin içilmesini yasaklayan ilk ülke İrlanda Cumhuriyeti olmuştu.

İrlanda'nın 2004 yılında başlattığı uygulamayı izleyen İngiltere'de de, 1 Temmuz'dan itibaren yasağın uygulanmasına başlanacak.

Diğer bazı AB ülkelerinde de, bar ve lokantaların yalnızca sigara odalarında tütün kullanımına izin verilerek kısmi yasak uygulanıyor.

İtalya, İsveç ve Malta bu ülkelerden. Estonya ve Finlandiya bu yıl içinde benzer yasakları uygulamaya sokacaklar. Fransa ise gelecek yıl uygulamayı başlatacak.

Belçika, Litvanya, İspanya, Kıbrıs, Slovenya ve Hollanda'daki otel, lokanta ve barlarda ise değişik uygulamalar yürürlükte.

AB üyesi ülkelerin çoğunda hastane, okul, hükümet binası, tiyatro, sinema ve kamu ulaşım araçlarında sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımı yasak ya da kısıtlı.

Ancak AB içinde, Almanya gibi tütün kullanımını yasaklama konusunda herhangi bir planı olmayan ülkeler de var.

Avrupalılar ne düşünüyor?

Geçen yıl yayımlanan bir kamuoyu yoklaması, tütün mamulleri kullanımının yasaklandığı ülkelerde halkın bu uygulamadan memnun olduğu ortaya çıkmıştı.

AB çapında görüşleri alınan kişilerin yüzde 80'inden fazlası, kamuya açık yerlerin tümünde tütün mamulleri tüketiminin yasaklanmasından yana olduklarını belirtmişti.

Ancak özel olarak barlarda sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımının yasaklanmasından yana olup olmadıkları sorulduğunda, yoklamaya katılanlar arasında yasak yanlılarının oranı yüzde 61'e düşmüştü.

John Player, Davidoff ve West gibi sigara markalarını üreten Imperial Tobacco, 'başka tüketicilerin tütün kullanımının hastalığa yol açtığı' konusunda yeterli bilimsel veri bulunmadığını savunuyor.

Imperial Tobacco, "bu konuda uygulanacak yönetmelikler, eğer hem tiryakileri, hem de tütün kullanmayanları tatmin edecek şekilde hazırlanır ve seçim yapabilme ve özgür olma unsurlarını içerirse, biz bunları destekleriz" dedi.

AB Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu yetkilisi Markos Kipriyanu, hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının, şirketlerin gönüllü olarak hedefler belirlemelerini, Avrupa Birliği Komisyonu'nun bağlayıcı olmayan tavsiyelerde bulunmasını ve yine Komisyon'un, bağlayıcı nitelikli kararlar almasını öneriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35