banner15

Avrupalı Bakanlar Filistin’e Yardımı Tartışıyor

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugün yapacakları toplantının ana gündem maddesi Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından Filistin yönetimini mali destek sağlanması konusunda bir politika belirlemek.

Avrupalı Bakanlar Filistin’e Yardımı Tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bakanların gündemindeki ilk konu, Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından Filistin yönetimini mali destek sağlanması konusunda bir politika belirlemek. Dışişleri Bakanları'nın gündemindeki ikinci konu ise, savaş suçu işlemekle itham edilen Sırp General Ratko Mladiç'i teslim etmesini istediği Sırbistan Karadağ'ı görüşecek.

Brüksel'deki BBC muhabirleri, bakanların, verilecek yardımın Hamas'a gitmeden Filistin yönetimine aktarılmasının yolunu bulana kadar bir karar almayı ertelemelerinin muhtemel olduğunu aktarıyor.

Dışişleri Bakanları'nın gündemindeki ikinci konu ise, Sırbistan Karadağ. AB'nin, Sırbistan'ı uyararak, Sırp General Ratko Mladiç'in bir an önce adalete teslim edilmemesi durumunda, ülkenin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin ilk aşaması olan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması görüşmelerinin kesilebileceğini ifade etmesi bekleniyor.

Bu, Ratko Mladiç hakkında geçtiğimiz hafta boyunca gündemde olan, "yakalandı, yakalanacak, teslim olmak için pazarlık yapıyor" söylentilerinin ardından Brüksel'den Belgrad yönetimine yapılan en sert uyarı olacak. Ancak Avrupa Birliği'nin, Mladiç'in yakalanması için bir tarih belirlemesi beklenmiyor. Sırbistan'la 5 Nisan'da yapılacak görüşme turunun tehlikeye düşebileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48