banner39

Avrupalı bankalar güven bunalımında

Birbirine güveni azalan Avrupa bankaları AMB'deki mevduat hesaplarını artırarak 364.5 milyar dolar ile rekora taşıdı.

Arşiv 10.06.2010, 10:27 10.06.2010, 15:59
Avrupalı bankalar güven bunalımında

Avrupa'da borç krizinin ardından bankalarda da sıkıntı başladı. Yunanistan, Macaristan ve Portekiz gibi iflasın eşiğine gelen piyasalarda önemli pozisyonları bulunan Avrupa bankacılık sektörü iyice köşeye sıkıştı. Almanya'da yatırımcıların banka hisselerini açığa satmalarına yasak getirilmesi ve 3 İspanyol bankasının iflas etmesi hâlâ tartışılıyor. Avrupa Komisyonu dün, Almanya ve Fransa'nın devlet tahvilleri üzerindeki spekülatif etkisini sona erdirmeye yönelik çağrılarına destek verdi. Bu destek, açığa satış yasaklarının bölge geneline yayılabileceğine işaret.

Macaristan'da dün gündeme gelen banka vergisi de hem Macar bankalarını hem de bu bankalarda pozisyonları bulunan diğer Avrupalı bankaları olumsuz etkileyecek. İspanya'da ise bankalar piyasadaki güvensizlikten ötürü interbank piyasalarında birbirlerine borç verip almaya çekiniyor. Son olarak Macaristan'ın ikinci Yunanistan olacağı korkusu ile piyasalarda yaşanan satışlarda yatırımcının daha çok bankacılık hisselerini elinden çıkardığı dikkat çeken bir detay oldu. Tüm bu gelişmeler üzerine Avrupa bankacılık sektöründe bir erime başladığı tartışmaları alevlendi.

BANKALAR AMB MEVDUATINI ARTIRDI

Avrupa bankacılık sektöründe yaşananlar küresel krizin başlangıç vuruşunu yapan Lehman Brothers'ın içinden geçtiği süreçle karşılaştırılsa da aslında AB'li yetkililerin işi çok daha zor. Çünkü ortada subprime krizinden 4-5 kat daha büyük bir borç krizi var, üstelik bankalar arasındaki güvensizlik de büyüyor.

Son olarak dün Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) açıkladığı verilere göre Avrupalı bankaların AMB'deki mevduat hesaplarına yatırdıkları 364.6 milyar euro ile rekor kırıldı. Önceki gün bu rakam 361.7 milyar euro olmuştu. Avrupalı bankaların AMB'deki hespalarına para aktarma telaşı ise bankalar arasında bir güvensizliğin doğduğuna işaret. Yani bir anlamda rakibinin batacağından korkan Avrupalı bankalar olası bir iflasta kenarda parası bulunsun diye AMB'deki mevduat hesabını büyütmeye çalışıyor.

Öte yandan, salı günü açıklanan kemer sıkma önlemleri çerçevesinde Macar bankalara banka vergisi gelecek. Bu, Macar bankaları için ilave maliyet olacağından kredi faaliyetlerini düşürecekleri anlamına geliyor. OTP dışında ülkenin bankacılık sektörünün merkezinde ise KBC Groep NV, Bayerische Landesbank, Erste Group Bank AG ve Intesa Sanpaolo gibi başta Avusturya olmak üzere Avrupa ülkelerinin bankaları var.

Üstelik bu bankalar oldukça yüklü krediler veriyor ve ülke ekonomisinde çarkın dönmesini sağlıyor. Dolayısıyla banka vergisi ülkede kredi musluklarının kapanması demek. Macar pazarına en fazla bağlı olan bankalar ise Avusturyalı Raiffeisen International, Erste ve KBC. Bu bankaların Macaristan faaliyetlerine devam etmemesi ihtimali ise hem Macar bankacılık sektörünü hem de kendilerini vurabilir.

İNTERBANK BORÇLANMASI ZORLAŞTI

Avrupa'da halka açık olmayan, küçük, sahiplerinin çok bilinmediği bankalar üzerindeki reform baskısı da artıyor. 46 tasarruf bankası olan İspanya'da bu tür bankalar ülke mevduatının yarısını elinde bulunduruyor. Uzmanlara göre bu bankalar özellikle emlak sektörü kaynaklı kayıpları nedeniyle birbirleriyle birleşmek zorunda kalacak. Almanya'da da landesbank denen, hükümetin ve bölgesel tasarruf bankalarının kontrolünde olan bankalar var. Bunlar Alman bankacılık varlıklarının yüzde 20'sini elinde bulunduruyor.

Subprime mortgage kaynaklı kayıpları büyük olan bu bankalar arasında da birleşmeler gündeme gelebilir. Ayrıca, Reuters'ın haberine göre ise Avrupalı bankalar, Avrupa interbank piyasasından borçlanmakta zorluk çekmeye başladı. Sadece büyük bankalar, ellerindeki Alman tahvilleri karşılığında borç alabiliyor.  
 
Kaynak / Referans

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?