banner39

Avrupalılar, İsrail'e daha fazla baskı istiyor

Avrupa`da gösteriler yapan binlerce insan bu yolla AB'yi harekete geçirebileceğine inanıyor

Arşiv 12.01.2009, 16:25 12.01.2009, 18:43
Avrupalılar, İsrail'e daha fazla baskı istiyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren 30 sivil toplum örgütü, Avrupa Birliği'ne gönderdikleri mektupta, İsrail ile sürdürülen ikili ilişkilerin ve ekonomik işbirliği anlaşmalarının, Gazze saldırıları durana kadar askıya alınmasını istedi.

İnsan hakları örgütlerinin, yardım kuruluşlarının ve sivil örgütlerin kurduğu bir koalisyon çatısı altında bir araya gelen birlik, AB'nin uluslararası hukuku hiçe sayan ve şiddet olaylarının yayılmasını kışkırtan İsrail gibi bir ülkeye yönelik desteğinin halen sürmesinin anlaşılamaz olduğunu ifade etti.

Mektupta ayrıca, AB'nin İsrail ile ilişkilerinde, taraflar arasında imzalanan anlaşmanın ikinci maddesine göre insan haklarına saygılı olması şartına bağlı olduğunu hatırlatması gerektiği bildirildi.

Mektuptaki ifadelerin altına imza atan örgütlerden biri olan "Medico" adlı sivil kuruluş, bu çağrının Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da düzenlenecek olan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılan bütün ülkelere yönelik olduğunu ve AB`nin Gazze'de olan bitenlerden sorumlu olacaklarını kaydetti.

GÜVENİLİRLİK TESTİ

İsrail'in bütün ateşkes çağrılarına kulak tıkadığını ve bütün girişimleri reddettiğini belirten kuruluş, bölgede katliam sürerken diplomatların tamamının bölgeden eli boş döndüğünü belirterek, krizin AB'nin güvenilirliğinin testi olduğunu ifade etti.

Örgüt, Avrupa'nın halen 2. Dünya Savaşı'nda Yahudilere yapılan soykırımın etkisinden kurtulamadığını bu nedenle de İsrail'e karşı yaptırım uygulamaya mesafeli durduğunu belirterek AB'nin sürekli olarak bir tarafı suçladığını vurguladı.

AB'nin, bunca işlediği katliam ve neden olduğu sivil can kaybına rağmen İsrail'e ticaret önceliği vermesini eleştirerek bunun kabul edilemez olduğunu ve insan hakları aktivistlerini dehşete düşürdüğünü kaydetti.

Sivil toplum örgütleri, gösterilerin İsrail konusundaki resmi tavırları değiştirmeyeceği eleştirilerine rağmen, eylemlerin halkın hükümetlere ve siyasi yetkililere yönelik yükselen sesi olduğunu inanıyor.

Bu tür gösterilerin, insanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışmayı artırdığını da düşünen örgütler, protesto eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?