banner39

Avrupalılar Somali için devrede

Somali'de Uluslararası Bağlantı Grubu'ndaki Avrupalılar'ın, ülkede istikrarın sağlanması yolundaki girişimleri düzenlemek için toplanacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupalılar Somali için devrede

Altı aydır Somali'nin büyük bölümünde kontrolü elinde tutan Şeriat Mahkemeleri Birliği, Etiyopya birlikleri desteğindeki Somali güçleri karşısında yenilgiye uğramıştı.

Şeriat Mehkemeleri Birliği, ellerinde bulunan son bölge olan Kismayo kentinin güneyinden de Pazartesi günü çekildi.

Ancak, geçici hükümetin istikrar sağlanana dek Etiyopya birliklerinin Somali'de kalacaklarının açıklanması ardından ülkede iktidar boşluğu yaşanması kaygıları var.

Kenya Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki, bugün Somali lideriyle görüşmesi sonrasında tüm taraflara barış müzakerelerine katılmaları çağrısı yaptı.

Bu arada Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi de uluslararası toplumdan Somali'ye barış gücü askerleri göndermesini istedi.

Zenawi, Somali Başbakanı Ali Muhammed Gedi'nin aksine, askerlerin bir iki hafta içinde çekilebileceğini umduğunu söyledi

Avrupa Birliği, Somali'ye en fazla bağış veren örgüt ve müzakere faaliyetlerinde de büyük rol oynuyor.

Görüşmelere, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralan Almanya, İngiltere, İtalya, Norveç ve İsveç'in yer alacağı belirtiliyor.

Geçici af

Somali'de geçici hükümet, önceki gün silahlarını teslim edecek Şeriat Mahkemeleri Birliği militanlarına af önermişti.

Silahsızlanma planı uyarınca, Şeriat Mehkemeleri Birliği'nin elindeki silah ve cephaneyi hükümet güçlerine teslim etmek için süresi yarın doluyor.

Silah teslimi için iki merkez belirlendi. Ancak geçici hükümetin güvenliği sağlamakta yeterli olup olmadığı konusunda şüpheler bulunuyor.

Somali'deki genel durum dikkate alındığında, gözlemciler, bu çağrıya çok büyük bir karşılık verilmeyeceği görüşünde.

Bu arada Kenya, İslamcı militanların sızmasını önlemek amacıyla güvenlik önlemlerini artırırken Somali sınırını da kapattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?