Avrupalıların çifte standardı yine belgelendi

Avrupalılar, okullarda haçın takılmasında hiçbir sorun görmezken, başörtüsüne karşı çıktı

Avrupalıların çifte standardı yine belgelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

On dört Avrupa ülkesinde yapılan bir araştırma, Avrupalıların yarısından fazlasının okullarda başörtüsünün takılmasına karşı olduğunu ancak haçların varlığını desteklediğini gösterdi.

AFP'nin haberine göre, Araştırmada görüşlerine başvurulan 12 Avrupa Birliği üyesi ülke ile Türkiye ve İsviçre’den toplam 1,500 kişinin yüzde 52.6’sı okullarda türbanın kullanılmasına “karşı” ya da “tamamen karşı” olduğunu söyledi. Araştırmaya katılan AB ülkeleri de Belçika, İngiltere, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç oldu.

İspanya’nın en büyük ikinci bankası BBVA'nın araştırma departmanı tarafından yapılan araştırmaya göre, türbana karşı olan ülkelerin başını yüzde 84.3’le Bulgaristan çekiyor. Bulgaristan’ın ardından yüzde 68.7’yle Fransa geliyor. Öte yandan Polonya yüzde 25.6’yla, Danimarka da yüzde 28.1’le okullarda türbana en sıcak bakan ülkeler.

Öte yandan ankette görüşlerine yer verilenlerin yüzde 54.4’ü sınıflarda haç bulunmasına destek veriyor. Roma Katolik geleneğinden gelen İspanya ve İtalya, haça sırasıyla yüzde 69.9 ve 49.3 destek veriyor. Bu destek Danimarka’da yüzde 78.8’e, İngiltere’de ise yüzde 77’ye kadar çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 13:15
banner53
YORUM EKLE

banner39