banner39

Avrupalıların özgürlüğü ABD tehdidinde

Amerikan güvenlik birimlerine yeni bir kanunla çok geniş yetkiler verilmesi Avrupa'da şok etkisi yaptı.

Arşiv 20.08.2007, 12:51 20.08.2007, 12:53
Avrupalıların özgürlüğü ABD tehdidinde

 

M.Hasan UNCULAR / Dünya Bülteni

Amerika'da çıkan yeni bir kanunla güvenlik birimlerine geniş yetkiler verilmesi Avrupalıların kendi özgürlüklerinden endişe duymalarına neden oldu.

Avrupalılar bu kanunun kendi özel hayatlarını nasıl sınırlandırıp, huzursuz edebileceğinden kaygı duyuyor.

Hollanda Liberal Demokrat Partisinden Sophie In 't Veld, Avrupalı politikacılara gönderdiği yazılı açıklamada Amerikan kongresinde bu kanunun çok büyük tepkiler aldığını ve Başkan Bush’un bu kanunla Amerikan vatandaşlarının telefonlarını dinleyeceğini belirtti.

Yaptığı yazılı açıklamada bu uygulamanın sadece Amerikan vatandaşlarıyla sınırlı kalmayacağını belirten Sophie In’t Veld, bunun Avrupalılarla olan iletişimde de kullanılacağını vurguladı.

Bu ay başında Amerikan kongresi tarafından onaylanan Dış İstihbarata İlişkin İzleme Yasası, Amerikan istihbarat birimi çalışanlarına benzeri görülmemiş yetkiler veriyor.

Ayrıca bu yeni kanun Amerikan istihbaratına tüm telefon, internet ve e-mail kaynaklarına giriş yapabilme yetkisini de veriyor.

Böylece sadece Amerika’lı değil, diğer yabancıların da mahremiyeti Amerikan istihbarat birimlerinin eli altında olacak.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

In 't Veld, Avrupa Parlamentosundan yanıt beklediği birkaç sorunun olduğunu belirtirken, parlamentoyu Amerikan Dış İstihbarata İlişkin İzleme Yasası’nın direkt olarak Avrupa vatandaşlarının mahremiyet ve özgürlük haklarının ihlali olduğu konusunda ikazda bulundu.

In 't Veld , “Birleşmiş Milletler üzerinden ne tür iletişim sağlanıyor?

Avrupa Birliği nerede, “Burada neler oluyor, vatandaşlarımızın haklarını korumalıyız.” şeklinde konuştu?” gibi birçok soruya cevap istediğini belirtti.

Amerika’daki Amerikan Dış İstihbarata ilişkin İzleme Yasası’na senatörlerden Hillary Clinton ve Barack Obama karşı çıkmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonuyla sağlanan mutabakat sonucu Amerika, Amerika’ya girenlerin cinsiyeti, dini özellikleri ve diğer kişisel bilgilerini kontrol edip 15 yıl muhafaza etme hakkına sahip.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?