banner15

Avrupalılar'ın tercihi: 'Tek Pazar'

AB üyesi ülkelerinin vatandaşları, Tek Pazar'ın ekonomik anlamda günlük yaşamı daha olumlu etkilediği görüşünü savundukları açıklandı.

Avrupalılar'ın tercihi: 'Tek Pazar'

AB, üye ülkeler çapında düzenlenen "Tek Pazar Nasıl Algılandı, Nasıl Daha İyi Çalışır Hale Getirilebilir?" konulu anketlerle ilgili açıklama yaptı. "AB vatandaşları Tek Pazar konusunda iyi bilgilendirildiler mi? Tek Pazar'ın AB şirketlerinin çalışmaları üzerine etkisi ne? Fonksiyonunu iyileştirmek için hangi pratik adımlar atılmalı?" gibi soru gruplarının yeraldığı anketler Tek Pazar politikasının geleceğine yönelik veriler ortaya koydu.

Eurobarometer kamuoyu araştırmasının Avrupa Komisyonu'nun sürdürdüğü Tek Pazar incelemesi için önemli girdiler sağladığı belirtildi.

AB Komisyonu'nun İç Pazar ve Hizmetlerden Sorumlu Üyesi Charlie McCreevy üye ülke vatandaşlarının ve iş çevrelerinin Tek Pazar'a ilişkin düşüncelerini ve daha iyi işlemesi için somut önerilerini öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını belirterek, anket ve kamuoyu yoklamalarının Tek Pazar'ın karşı karşıya olduğu sorunları karşılamaya hazır olup olmadığını anlamada büyük yardımda bulunduğunu bildirdi.

EUROBAROMETER ANKETLERİ

Eurobarometer Vatandaşlar Anketi, 2006'nın şubat-mart aylarında AB çapında 25 bin kişiyle gerçekleştirildi. Anket genel olarak AB üyesi ülke vatandaşlarının Tek Pazar'ın sunduğu olanaklardan tatmin olduklarını ortaya çıkardı.

AB ülkelerinin vatandaşları, mallarda rekabet açısından yüzde 67, ürünlere erişim açısından yüzde 73 ve kalite alanında yüzde 58 olumlu etki algıladıklarını belirttiler.

"SERBEST DOLAŞIM İŞSİZLİĞİ AZALTIYOR"

Almanya hariç her ülke vatandaşlarının çoğu, ülkeler arasında artan işçi hareketliliğinin işsizlikle mücadeleye katkıda bulunabileceğine inanıyor. AB vatandaşlarının yüzde 72'si Tek Pazar'ın üye ülkeler arasındaki seyahati kolaylaştırdığına inanıyor, yüzde 36'sı ise bir başka üye ülkede yaşamayı düşünüyor. Bununla birlikte üye ülke vatandaşlarının yarısından azı Tek Pazar'ın sağladığı haklardan haberdar olduğunu belirtti.

Anket ve yoklama sonuçlarına göre, AB'nin Tek Pazar konusundaki bilgilendirici hizmetleri ise 10 AB vatandaşından 7'si tarafından bilinmiyor.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35