Avrupalıların üçte biri sigara tiryakisi

Avrupa'da sigaraya karşı başlatılan kampanyalara rağmen halkın üçte biri hala tiryaki.

Avrupalıların üçte biri sigara tiryakisi


Hükümetlerin sigaraya karşı kampanyalar başlatmalarından yaklaşık çeyrek yüzyıl sonra, AB üyesi ülke vatandaşlarının yüzde 29'unun hala sigara kullandığı bildirildi.

Eurobarameter'ın yaptığı anketle ilgili değerlendirmede, "İlerleme sağlanmasına karşın, Avrupalıların yaklaşık üçte biri hala içmeye devam ediyor" denildi.

2006'da yapılan benzeri bir araştırmada Avrupa halklarının yüzde 32'sinin düzenli olarak sigara içtiği ortaya çıkmıştı.

Son araştırmaya göre, en çok sigara içenler güney Avrupalılar. Yunanlılar ve Kıbrıslılar yüzde 40'la birinci sırada geliyor. Bunları yüzde 39'la Bulgarlar, yüzde 38'le Macarlar ve yüzde 37'yle Türkler ve Makedonlar izliyor.

Eurobarometer'ın araştırmasında, sigara bırakmada sağlık uyarılarının, tiryakilerin sadece yüzde 14'ünün bu alışkanlığı bırakmasındaki unsur olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre, AB vatandaşlarının yüde 75'i tütün ürünlerinin üzerine korkutucu fotoğrafların konulmasına olumlu buluyor; yüzde 55'i tütün ürünlerinin gözden uzak satılmasını istiyor; yüzde 52'si sigara makinelerinin yasaklanmasının gereğine inanıyor ve üçte ikisi, sigara şirketlerinin sigarayla bağlantılı hastalıkların tedavi masraflarına katkıda bulunması gerektiğini düşünüyor.

 

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 00:41
banner53
YORUM EKLE

banner39