banner39

Avrupa`nın gazı yolda, Ukrayna hala donuyor

Avrupa transit hattında sorun çözülürken, Kiev'in doğrudan alımı ile ilgili kriz devam ediyor

Arşiv 11.01.2009, 09:03 11.01.2009, 09:03
Avrupa`nın gazı yolda, Ukrayna hala donuyor


Moskova'nın talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, bağımsız denetim mekanizmasının kurulması ile ilgili çalışmalara başladı. Önce Moskova'da Rus yetkililerle anlaşma imzalayan Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, ardından geçtiği Kiev'de de gece geç saatlerde Ukraynalı yetkililerin anlaşmaya imza atmalarını sağladı.

Kiev'e dün gelen bağımsız denetimcilerin yarından itibaren göreve başlaması bekleniyor. Rusya da dört gün aradan sonra Avrupa transit hattın vanalarını açacak.

Rus haber ajanslarında yer alan bilgiye göre Avrupa heyeti ile bir araya gelen Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko, Avrupa doğal gaz sevkıyatının yeniden başlayabilmesi için her türlü teknik ve siyasi adımları atmaya hazır olduklarını söyledi. Topolanek de Ukrayna Başbakanı ile yaptığı görüşmede anlaşmanın imzalanmasının çok önemli olduğunu, Avrupa enerji sisteminin çökmesine izin vermelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Ukrayna: "Bir gram Rus gazı çalmadık"
Kiev, Rusya'nın Ukrayna enerji sisteminde gözlemci yapısını kurarak daha fazla etkin olma girişiminden endişe ediyor. Avrupalı uzmanların denetim yapısı içinde yer almasından ümitli olduklarını kaydeden Timoşenko, "Avrupa Birliği ülkelerinin kendilerini konforlu hissetmelerini istiyoruz. Ancak bilindiği üzere sorunlar oluştu. Ancak komisyonun elde edeceği sonuçların objektif olacağından ümitliyiz. Ukrayna anlaşmada olmadığı halde tek gram Rus gazını kullanmamıştır. Komisyonun elde ettiği sonuçlar yayınlanmalıdır." dedi.

Ukraynalı yetkililerin verdikleri dokümanlar üzerinde incelemelere başlayacak denetim komisyonu, transit hattın merkez istasyonlarında da incelemeler yapacak. Komisyonda, Avrupalı uzmanların dışında Gazprom ve Naftogaz temsilcileri de yer alacak.

Rusya: "Çalarlarsa yine keseriz"
Gazprom Başkanı Aleksey Miller, bağımsız komisyonun görevine başlamasının ardından Ukrayna'ya transit hat için asgari sevkıyata başlayacaklarını, herhangi bir sorunun yaşanmaması durumunda da sevkıyatı artıracaklarını ifade etti.

Rusya başbakanı Vladimir Putin de Avrupa heyeti ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Ukrayna'nın herhangi bir hortumlama durumu tespit edilirse sevkıyatın yeniden kesileceği uyarısında bulundu.

Rusya, Avrupa doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılıyor. Rusya'nın Avrupa sevkıyatının yüzde 80'i de Ukrayna üzerinden gerçekleşiyor. Avrupa'da yaşanan soğuk havalar nedeniyle 10'u Polonya'da olmak üzere 11 kişinin donarak öldüğü belirtiliyor.

Gazprom-Naftogaz anlaşamadı
Diğer taraftan Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz CEO'su Oleh Dubina, Moskova'da Gazprom'la yürüttüğü müzakerelerde herhangi bir ilerleme sağlayamadan Kiev'e geri döndü.

Böylece Moskova-Brüksel hattında üç gün sürdürülen yoğun görüşmelerden Ukrayna'nın iç alımı ile ilgili herhangi bir sonuç alınamadı. Rusya, bin metreküp doğalgaz için önerdiği 250 dolarlık fiyatı Kiev'in kabul etmemesinin ardından vanaları kapatmış, sonra da fiyatı 450 dolara kadar çıkarmıştı.

Dubina, Avrupa transit sevkıyatı ile ilgili görüşmelerin Ukrayna'nın alacağı doğalgaz ile ilgili anlaşmadan farklı olarak yürütüldüğünü ifade etti. Dubrina, Gazprom'un önerdiği 450 dolarlık rakamı Ukrayna'nın Kabul etmesinin mümkün olmadığını, kendilerinin 2008 yılında bin metreküp için 179 dolar ödediklerini, bunu da en fazla 201 dolara çıkarabileceklerini kaydetti.

Kaynak: Zaman


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?