banner15

Avrupa'nın ilk tekstil parkı Türkiye'de

Avrupa Birliği fonlarından sağlanan 17 milyon Euro bütçeyle Halkalı'da temeli atılan Türkiye'de ve Avrupa'da başka bir örneği olmayan, dünyada ise birkaç örneği bulunan İstanbul Tekstilpark'ın temeli atıldı…

Avrupa'nın ilk tekstil parkı Türkiye'deFahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından yürütülen ve Türkiye'deki en büyük tekstil ve hazır giyim kümelenme projesi dahilinde kurulan Moda ve Tekstil İş Kümesi yerleşkesi İstanbul Tekstilpark'ın temeli törenle atıldı. Tekstil ve hazırgiyim alanında Türkiye'nin ar–ge, bilim, teknoloji, innovasyon üssü olması hedeflenen ve Marmara Üniversitesi Halkalı Yerleşkesi'nde bulunan 7000 metrekare kapalı alanda oluşturulacak İstanbul Tekstilpark'ın içinde, İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Ar-Ge Merkezi (İTA), İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Danışmanlık Merkezi (İDM) ve İstanbul Moda Akademisi'nin derslikleri ile tasarımcı ve sektör arasında köprü görevi görecek inkibasyon merkezi, çok sayıda fuar sergi ve gösteri merkezi yer alacak.

AVRUPANIN İLK VE TEK TEKSTİLPARKI

Temel atma töreninde konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, AB fonları kullanılarak yapılan ve 52 sektör içinden seçilen tekstil ve hazırgiyim sektörünün Avrupa'nın ilk ve tek Tekstilparkı'na kavuştuğunu söyledi. Tekstil ve hazırgiyim sektörünün Türkiye'nin çevre ülkelerinden daha fazla ihracat yaptığını ve katma değer yarattığını belirten Orakçıoğlu, "Biz sektörün geleceğine inanıyoruz" dedi.

SEKTÖR SAHİPLENMELİ

Moda ve Tekstil İş Kümesi'nin faaliyet üssü olacak İstanbul Tekstil ve Hazırgiyim Ar-Ge Merkezi'nin Türkiye'de yıllardır sorun olan sanayici-akademisyen arasındaki uçurumu aşacağını ifade eden Orakçıoğlu, "Maalesef ülkemizde Ar-Ge çalışmalarına yeterli ağırlık vermediğimiz gibi teknoparklardan da umulan fayda sağlanamıyor. Bu nedenle İTA, uzun vadede çevresinde kurulacak olan Tekstil ve Tasarım Teknopark'ının çekirdeğini oluşturacak. Sektörel dönüşüm anlamında yükselen bir değer olan İTA, gelişmiş bir alt yapı ve yeterli deneyime sahip olan, uluslararası rekabet deneyimi bulunan, yeni teknolojilere ve trendlere uyum becerisi gösterebilen, esnek ve hızlı üretim ile hızlı karar verebilme yeteneği sergileyebilen sektör tarafından sonuna kadar sahiplenilmelidir" diye konuştu.

REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAYACAK

İTKİB Destek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Müftüoğlu ise yaptığı konuşmada 4 yıl önce AB projesinden alınan 9 milyon Euro değerinde olan fonun, bugün sektörün büyüklüğü ve İTKİB'in başarılı çalışmalarından dolayı 17 milyon Euro'ya yükseldiğini belirtti. "Türkiye'de bu büyüklükte bir projeyi bitiren ilk kurum biz olduk" diyen Müftüoğlu, "Çok kısa bir zaman sonra bu bacasız yerleşkeden dünyayı şaşırtacak, global rakipleri kıskançlıktan çatlatacak buluşlara imza atılacak hepimiz gururdan yere göğe sığamayacağız. Seçip küvezlerimizde iki yıl boyunca kuluçkaya yatıracağımız aday tasarımcılarımızın uçtuklarını gördüğümüzde var ya biz de keyiften kanat takıp uçacağız. Küvez mi ne demek, kuluçka mı ne demek? Hepiniz görecek, öğrenecek, ne mutlu bize diyeceksiniz" diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ise, Tekstilpark'ın iki ay gibi kısa bir süre sonra tamamlanacağını kaydederek, "Tekstilpark diğer tüm sektörlerin gelişmelerinin bir anahtarı olacak. Büyük bir birikime sahip olan sektörle ilgili son yıllarda bazı tereddütler doğdu ancak sektör gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Tekstilpark'da buna katkıda bulunacaktır" dedi.

İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, "Bugün bindiğimiz arabayı almak için iki tır iplik, iki tır kumaş ya da yarım tır teknik tekstil ürünleri satmamız gerekiyor. Teknolojiyi kattığımızda aldığımız değer ortada. Teknolojiyi elinde tutanlar ekonomide suyun başını tutanlardır" dediği konuşmasında, nitelikli insan gücünün, ar-ge'nin ve teknolojinin sektör için çok önemli araçlar olduğunu kaydetti.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise, Tekstilpark'ın çok özel bir noktada kurulduğuna dikkat çekerek, belediye olarak projenin her aşamasında bir paydaş ve sorumlu olarak yer alacaklarını dile getirdi. Marmara Üniversitesi Rektörü Necla Pur da, Tekstilpark'ın Avrupa'da tek, dünyada da birkaç tane örneği olan bir proje olduğunu söyleyerek, bunun üniversite-sanayici dayanışmasına çok önemli bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35