banner39

Avrupa'nın yasak ısrarına HRW'den tepki

Belçika'nın oylayacağı, Fransa'nın hazırlığına başladığı peçe yasağına karşı insan hakları örgütlerinden ikaz

Arşiv 22.04.2010, 11:40 22.04.2010, 16:00
Avrupa'nın yasak ısrarına HRW'den tepki
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belçika yüzü örten tüm giysileri yasaklamayı hedefleyen bir kararı bugün oylayacak, Fransa benzer bir yasağı tüm kamu alanlarında uygulamak için yasa tasarısı hazırlığına başladı.

Avrupa'da ardarda başlayan yasakçılık dalgasından rahatsız olan İnsan haklarını koruma örgütü, İnsan Hakları İzleme (Human Rights Watch-HRW), hükümetleri uyardı.

Yüzü de örten peçeli çarşafın, kamuya açık yerlerde yasaklanmasına karşı olduğunu bildiren HRW yetkilisi Judith Sunderland, "Bu tür yasaklamalar, herkesin kaybettiği bir durumu meydana getirir" dedi.

Yasaklamaların bu kıyafeti giymeyi seçenlerin haklarını ihlal ettiğini ve bunu yapmak zorunda bırakılanlara yardım etmediğini belirten Sunderland, peçeli çarşaf giyenlerin kamu güvenliğine bir tehdit oluşturduğuna dair bir kanıt bulunmadığını savundu.

Belçika'da milletvekillerinin bugün kapalı oturumda, gözler hariç yüzü örten tüm giysilerin tamamen yasaklanması yönünde verilen yasa tasarısını oylamaları bekleniyor.

Fransa'da da dün hükümet, yüzü de örten peçeli çarşafın, kamuya açık yerlerde yasaklanması için mayıs ayında meclise yasa tasarısı sunacağını açıklamıştı.
Konu meclis gündemine “yasa tasarısı” formatında getirilecek, daha önce iktidar partisi Meclis Grup Başkanı Jean-François Cope’nin verdiği yasa teklifinin önüne geçilerek partizanca olmayan bir nitelik taşıması sağlanacak.

Luc Chatel, yasağın tüm kamu alanlarını kapsamasının öngörüldüğünü kaydetti. Daha önce Başbakan Francois Fillon, olası bir yasağın temel haklara aykırılığının değerlendirilmesi açısından Danıştay’ın görüşüne başvurmuş, yüksek yargı organı, genel bir yasağın özgürlük ihlali niteliğinde olacağını bildirmişti.

Bu arada Belçika'da bugün oylanması beklenen peçe yasağı konusunda, hükümet ortakları anlaşamadı. Yasa tasarısının oylanması öncesinde yaşanan seçim bölgesi tartışmalarının ardından, tasarının Meclis'e gelmesinin büyük ihtimalle erteleneceği bildiriliyor.

Belçika'da iktidardaki koalisyon hükümetinde yer alan beş partiden sadece biri, Flaman Liberaller Brüksel'deki bir seçim bölgesinin sınırlarının yeniden çizilmesini istiyor. Diğer dört kaolisyon ortağı partiler ile muhalefet ise bu talebe karşı çıkıyor. Flaman Liberallerin hükümetten çekilebileceği senaryosu siyaseti bir kez daha gerdi.

Belçika'nın Fransızca konuşan azınlığı ile Flamanlar arasında bölünme tartışmalarına kadar uzanan ciddi bir ayrışmanın var olduğu ülkede son "sınır" krizininkoalisyon hükümetinin sonu olabileceği ifade ediliyor.

1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenecek olan ülkede yeni bir siyasi kriz yaşanması tehdidi, peçe yasağının en azından bir süre rafa kaldırılacağı yorumlarına neden oluyor.

Belçika'yı bu tür bir karar çıkaran ilk Avrupa ülkesi yapacak olan düzenleme, doğrudan "peçe" ifadesini kullanmayan, ancak bireylerin parklar, kamu binaları ya da sokaklarda kimliklerini gizleyecek giysileri yasaklayan bir kanun değişikliği..

Yasa tasarısına göre polisten izinleri olmadan yasağa karşı çıkan kişiler, 15 ilâ 25 Euro'ya dek para cezasına ya da yedi güne dek hapis cezasına çarptırılabilecek.

Müslüman kuruluşlar ve insan hakları örgütleri ise yasağın ifade ve din özgürlüğünün ihlali olduğunu savunuyor.

Yarım milyon Müslümanın yaşadığı Belçika'da yaklaşık 30 kadın yüzlerini kapatacak şekilde giysiler kullanıyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?