Avrupa'yı koruma paketine 750 milyar avro

AB ülkeleri Maliye Bakanları, avro koruma paketinin 750 milyar avroya çıkarılması konusunda anlaştı.

Avrupa'yı koruma paketine 750 milyar avro


Avrupa Birliği ülkeleri Maliye Bakanları, avro bölgesinde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan avro koruma paketinin 750 milyar avroya çıkarılması konusunda anlaştı.

AB dönem başkanı İspanya Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Brüksel'de AB ülkeleri ekonomi bakanlarının katılımıyla yapılan toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, koruma paketinin 750 milyar avroya çıkarılması konusunda anlaşma sağlandığını belirtti.

Salgado, 3 yıllık plan çerçevesinde bunun 60 milyar avroluk bölümünün AB Komisyonu tarafından toplanacağını, 440 milyar avroluk kısmının ise 'avro bölgesi' içinde yer alan 16 ülke tarafından ikili desteklemelerle sağlanacağını, IMF'nin plana katkısının ise 250 milyar avro tutarında olacağını kaydetti.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn de ''anlaşmanın, avroyu korumak için ne gerekirse yapacaklarının göstergesi olduğunu'' söyledi.

Toplantıya katılan bakanlar tarafından yapılan açıklamada ise olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalındığı ifade edilerek, ''üzerinde anlaşmaya varılan mekanizmanın ihtiyaç duyulan ekonomik istikrarın korunmasına yardımcı olacağı'' belirtildi.

Yunanistan'da ortaya çıkan, Portekiz ve İspanya'ya da yayılmasından endişe edilen ekonomik kriz nedeniyle Brüksel'de yapılan AB ekonomi bakanlarının toplantısı 11 saat sürdü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 12:48
banner53
YORUM EKLE

banner39