banner39

Avukatı: Saddam yarın asılabilir

Saddam Hüseyin’in avukatı Necip Naimi, ABD'lilerin Saddam'ın kişisel eşyalarını toplamalarını istediğini ve bu nedenle müvekkilinin yarın asılabileceğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avukatı: Saddam yarın asılabilir

Saddam'ın avukatı "Amerikalılar bizden devrik liderin kişisel eşyalarını toplamamızı istedi. Bütün bu belirtiler muhtemelen yarın idam edileceğini gösteriyor" dedi.

ABD'nin önemli televizyon kanallarından CNN ile NBC, Irak'ın Saddam Hüseyin'in Kurban Bayramı'ndan önce idam edileceğini duyurdu.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in avukatı Necip Naimi, Saddam Hüseyin’in muhtemelen yarın idam edileceğini söyledi.

Katar’ın eski adalet bakanı Naimi, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, "Amerikalılar savunma ekibinden (Saddam Hüseyin’in) kişisel eşyalarını toplamasını istedi. Bütün bu belirtiler muhtemelen yarın idam edileceğini gösteriyor" dedi.

Devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin’in baş avukatı Halil el Duleymi, eski devlet başkanının hala Amerikalıların elinde olduğunu söyledi.

Duleymi, AP’ye yaptığı açıklamada, Amerikalı yetkililerin kendisinden, Saddam’ın kişisel eşyalarını, tutuklu bulunduğu Amerikan askeri hapishanesinden almak için birini görevlendirmesini istediğini belirtti, ancak kendisinin henüz kimseye böyle bir yetki vermediğini söyledi.
Duleymi, "Ancak bu istek, (Amerikalıların) onu yakında Irak yetkililerine vereceği anlamına geliyor" dedi.

Duleymi, Saddam’ın ne zaman Iraklılara teslim edileceği veya ne zaman idam edilebileceği konusunda bir yorumda bulunmadı.

MALİKİ: İDAM ERTELENMEYECEK

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, devrik lider Saddam Hüseyin’in idam cezasının infazı konusunun yeniden incelenmesinin veya infazın ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Irak devlet televizyonunun haberine göre, idam kararıyla ilgili olarak ilk kez yorumda bulunan Maliki, Saddam Hüseyin yönetimi sırasında ölenlerin aileleriyle görüştü.

Maliki, burada yaptığı açıklamada, insan haklarına saygının, cezanın infazını gerektirdiğini, konunun yeniden incelenmeyeceğini veya infazın ertelenmeyeceğini söyledi.

Maliki, Saddam’ın idamına karşı çıkanların, katledilen kurbanların onurunu incitmiş olacağını ifade etti.

Bu arada, Adalet Bakanlığından üst düzey bir yetkili ise Saddam Hüseyin’in 26 Ocaka kadar idam edilmeyeceğini belirtti.

IRAKLI YETKİLİ: 26 OCAK'TAN ÖNCE İDAM EDİLMEZ

Irak Adalet Bakanlığı, Saddam Hüseyin’in kendilerine teslim edildiğini yalanladı.

Adalet Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Saddam’ın avukatlarının eski devlet başkanının Amerikalılar tarafından Irak yetkililerine teslim edildiği iddialarının sorulması üzerine, "Bu doğru değil. Hala Amerikalılarla" dedi.

Aynı yetkili, idam cezalarının infazından sorumlu olan bakanlığın, Saddam’ı 26 Ocaktan önce idam etmeyeceğini de söyledi.

AMERİKAN TELEVİZYONLARINDA İDAM HABERİ

CNN, Amerikan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, devrik liderin bu hafta sonu idam edileceğini duyurdu.

CNN, Saddam Hüseyin'in Iraklı yetkililere teslim edilmesinin 'an meselesi' olduğunu belirtti.

NBC de, adını belirtmediği Amerikalı bir askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, Saddam Hüseyin'in pazar gününden önce asılacağını duyurdu.

NBC muhabiri, idamın bugün bile infaz edilebileceğini söyledi.
NBC televizyonu, Saddam Hüseyin'i halen elinde bulunduran Amerikan ordusunun, devrik liderin Iraklılara teslim edilmesi için Irak hükümetinden resmi talep aldığını duyurdu.

"İnfaz bir ay dolmadan gerçekleştirilemez" Irak Adalet Bakanı Yardımcısı Boşo İbrahim ise infazın bir ay dolmadan uygulanamayacağını belirtti ve erken infaz için Devlet Başkanı Celal Talabani'nin özel bir kararname yayımlaması gerektiğini söyledi.

İdam kararını onayan yüksek mahkemenin sözcüsü Reyid Cuhi de, infazın, cumhurbaşkanlığı kararı olmazsa, ancak 30 gün sonra gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Saddam Hüseyin de dün hücresinde iki üvey kardeşiyle görüştü. Kardeşleri, Hüseyin'in durumu kabullendiğini, moralinin iyi olduğunu açıkladı.

BM: "İdam için acele edilmemeli"

Birleşmiş Milletler (BM) ise Saddam'ın durumuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour, idam kararı yüksek mahkeme tarafından da onaylanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in cezasının uygulanması konusunda acele edilmemesini istedi.

Arbour, dava süreciyle ilgili kuşkular olduğunu belirterek Saddam Hüseyin'in ölüm cezası aldığı Duceil davasının temyiz sürecinin uzun sürdüğünü, alınan karmaşık kararın dikkatlice incelenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Asıl davanın adil olmadığı konusunda kuşkular olduğunu ve bu kuşkuların giderilmesi gerektiğini ifade eden BM yetkilisi, bundan dolayı Saddam Hüseyin'in idam cezasının uygulanması konusunda Iraklı yetkililere acele etmemeleri çağrısında bulunduğunu belirtti.

Arbour, dava ve temyiz sürecinin güvenilir ve tarafsız olduğunun kabul görmesinden sonra infazın yerine getirilmesinde, Irak ve uluslararası toplumun çıkarı olduğunu bildirdi.

Arbour, Saddam Hüseyin'in de imzaladığı uluslararası anlaşmalara göre, olası bir ceza indirimi ya da af için 'uygun makamlara' başvurma hakkının bulunduğunu hatırlattı.

Saddam'ın idamı 26 Aralık'ta kesinleşmişti

Irak Temyiz Mahkemesi Başkanı, 26 Aralık'ta Duceil davasında devrik lider hakkında 5 Kasım'da verilen ölüm cezasını onadıklarını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?