banner39

Avustralya Afgan mültecilere kapıyı kapattı

Avustralya hükümeti Afganistan ve Sri Lanka'dan gelenlerin başvurularını askıya aldı

Arşiv 09.04.2010, 12:40 09.04.2010, 12:40
Avustralya Afgan mültecilere kapıyı kapattı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avustralya hükümeti, Sri Lanka ve Afganistan'dan gelen sığınmacıların başvurularını bu ülkelerde ''durumun değiştiğini'' iddia ederek askıya aldı.

Kararı açıklayan göçmenlerden sorumlu bakan Chris Evans, ''İnsan kaçakçılarına güçlü bir mesaj veriyoruz'' dedi, BM mülteci ajansının da bu iki ülkeden gelen mültecilerle ilgili kuralları gözden geçirdiğini bildirdi.

Karar, Avustralya'nın Hint Okyanusu'nda yer alan Noel Adası açıklarında 70 kadar sığınmacı taşıyan bir teknenin battığı haberinin hemen ardından açıklandı. Teknede bulunanların Avustralya askerleri tarafından mültecilerin tutulduğu Noel Adası'ndaki gözaltı merkezine götürüldüğü kaydedildi. Bu sığınmacıların hangi ülkelerden geldiği açıklanmadı.

Avustralya'ya sığınma başvurusunda bulunanlar en çok Sri Lanka ve Afganistan'dan geliyor.

Hükümet, Sri Lanka ve Afganistan'dan gelen teknelerin yolcularına bundan böyle sığınmacı vizesi verilmeyeceğinin açıklanması ile insan kaçakçılarına karşı bir mesaj verildiğini savunuyor.

Bakan Chris Evans, teknelerle gelen Sri Lankalı ve Afgan sığınmacıların geri gönderilmeyeceğini, Noel Adası'ndaki merkeze götürülerek burada tutulacağını söyledi. Fakat bu kişilere sığınma başvurusu yapma hakkı tanınmayacak.

Avusralya hükümeti, Sri Lanka'dan kaynaklanan sığınma başvurularıyla ilgili politikasını üç ay sonra yeniden değerlendirmeye alacak. Afganistan'daki durum ise altı ay sonra gözden geçirilecek.

2007'den bu güne Avustralya donanmasının yaklaşık 100 kadar mülteci teknesini ülke topraklarına varmadan durdurduğu, hükümetin ülkeye gelenlere karşı önlem alınması için kamuoyunun baskısı altında olduğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz üç ay içinde bin 800 kişinin Avustralya'ya sığınma başvurusu yaptığı, bu rakamın 2010 yılında daha da artmasından endişe edildiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?