banner39

Avustralya hükümeti 'yerli haklarını' kabul etti

Avustralya hükümeti, daha önce karşı çıktığı BM Yerli Hakları Bildirisi'ni kabul ettiğini resmen açıkladı

Arşiv 03.04.2009, 07:32 03.04.2009, 07:32
Avustralya hükümeti 'yerli haklarını' kabul etti


"Yerli İşleri" Bakanı Jenny Macklin konuya ilişkin açıklamasında, "Avustralya için tutumunu değiştirerek, yerli ve yerli olmayan Avustralyalılar arasındaki ilişkilerin yeni baştan kurulmasına destek olmanın zamanının geldiğini" söyledi.

Dünya genelindeki toplam nüfusu 370 milyona yakın olduğu ifade edilen yerli halkların haklarının korunmasını amaçlayan bildiri, 2007 yılında BM Genel Kurulu'nda ele alınmış, Türkiye'nin da arasında olduğu 143 ülkenin lehte oy kullandığı bildiri için Avustralya ile birlikte ABD, Kanada ve Yeni Zelenda karşı oy, arasında Rusya ve Kolombiya'nın da yer aldığı olduğu 11 ülke çekimser oy kullanmıştı.

Ülkenin mevcut yasalarının üstünde olmadığı kabul edilen bildiri, temel olarak yerli halkın kültür, dil ve kimliğinin tanınmasını içeriyor.

Yerli halklara kendi kaderini belirleme hakkı, toprak ve doğal kaynakların kullanımında söz hakkı olması, daha önce ellerinden alınmış doğal kaynak veya topraklar için tazminat ödenmesi gibi konuların da öngörüldüğü bildiri, yine de bağlayıcı özellik taşımıyor.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?