Avustralya TBMM'deki Anayasa maratonunu inceliyor

Başbakan Erdoğan, Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce'la Meclis'teki anayasa değişikliğini konuştu.

Avustralya TBMM'deki Anayasa maratonunu inceliyor

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

Hukukçu kökenli Bryce, özellikle yargıya yönelik değişiklikleri ve Parlamento'da kaç hukukçu bulunduğunu sordu. Erdoğan, "Meclis'te çok hukukçu var. Bu durum, işimizi hem kolaylaştırıyor hem de zorlaştırıyor" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, resmi temaslar için Ankara'da bulunan Avustralya Genel Valisi Bryce'i, Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ağırlıklı gündem maddesi TBMM'deki anayasa değişikliği süreci oldu. Hukukçu kökenli olan Bryce, alınan bilgilere göre Başbakan Erdoğan'a anayasa değişikliğinin içeriğini sordu. Erdoğan, "Anayasa değiştirmek zor olsa gerek" diyen Bryce'a, "Türkiye'de yürürlükte olan anayasa darbe anayasası olduğu için halk desteği yok. Ancak, Parlamento'da partiler karşı çıkıyor" karşılığını verdi.

Bryce, özellikle, yargı ile ilgili düzenlemeleri merak ederek, "Bizim de 1905 tarihli anayasamızda revizyon yapmamız gerekiyor" dedi. Erdoğan, değişiklikleri anlattı. Bryce, "Meclis'te hukukçu parlamenter var mı?" diye sordu. Erdoğan, "Hukukçu milletvekili çok sayıda var. Bu, işimizi hem kolaylaştırıyor; hem de zorlaştırıyor" karşılığını verdi.

PANAROMA 1915 GELİYOR

Avustralya Genel Valisi Bryce, Çanakkale Savaşı'nın 100'üncü yıldönümünün kendileri için önemini anlatarak, "Savaşın 100'üncü yılı olan 2015'te burada çok daha büyük anma töreni planlıyoruz. Bu çerçevede sizden destek bekliyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan da, İstanbul'daki Panaroma 1453 Müzesi'ni anlatarak, "2015'e kadar, Çanakkale'ye de böyle bir müze yapacağız. Simülatör sayesinde ziyaretçiler, savaş ortamını birebir yaşayıp; onların neler hissettiğini anlayacak" dedi. Atatürk'ün, "Onlar artık bizim evlatlarımız" sözünü anımsatan Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında hava taşımacılığının ve öğrenci eğitim programlarının artması için çalışma yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 17:36
banner53
YORUM EKLE

banner39