banner15

Avustralya'da Irkçı Saldırılar

Sidney'de binlerce Avustralyalı, çete kurdukları gerekçesiyle sokaktaki Ortadoğulu göçmenlere saldırdı. Olaylarda 31 kişi yaralandı, 28 kişi tutuklandı.

Avustralya'da Irkçı Saldırılar

Avustralya’nın Sidney kentinde, geçen hafta iki Avustralyalı cankurtaranın Ortadoğulu gençler tarafından dövülmesi, yerel halkla göçmenler arasında başlayan gerlim tırmanıyor. Cronulla sahilinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, önce kentteki göçmenler aleyhinde sloganlar attı; ardından da Ortadoğulu tahmin ettikleri esmer gençleri hedef aldı. Polis, göçmenleri çoğu içkili olan Avustralyalı gençlerin elinden zor kurtardı. Avustralya bayrakları taşıyan öfkeli kalabalık, yabancıları korumaya çalışan polisleri, polis arabalarını ve ambulansları şişe yağmuruna tuttu. Bazı Avustralyalı kadınlar da göçmen kızlara saldırdı.

Olaylar yayılıyorOlaylar iki plaja daha sıçradı. Marubra plajında Arap görünüşlü olduğu belirtilen gençler beyzbol sopalarıyla 100 kadar aracın camlarını kırdı. Botani plajındaki olaylarda da bir kişi bıçaklandı. Çatışmalarda 5’i polis 31’den fazla kişi yaralanırken, 28 kişi tutuklandı. Başbakan John Howard olayları kınarken; itidal çağrısında bulundu.

 

Kaynak: NTV-MSNBC VE AJANSLAR

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48