Avustralyalı Müslümanlar korku içinde

Avustralya'da yaşayan Müslümanlar isimlerini değiştirmeye zorlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avustralyalı Müslümanlar korku içinde

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Geçen yıl Avustralya’nın Cronulla kasabasında isimlerini değiştirmeyi reddeden ve başka bir şehre göçe zorlanan çok sayıda Müslümanın katıldığı isyan olaylarından bu yana ülkedeki Müslümanlar korku içinde yaşıyor.

 

Lübnan ve Ortadoğu kökenli insanlara karşı yürütülen ırkçı tutumlara isyan eden topluluğa  e-mail ve SMS’ler ile bir araya gelen 5000’den fazla insan katıldı.

 

“Gençlik Merkezi” sahibi Fadi Rahman, ülkede yaşayan gençlerin büyük bir baskı altında olduğunu, Cronulla kasabasına ya da başka bir yere gidip gitmeme konusunda kararsız olduklarını söyledi.

 

Korkutucu ırkçı saldırılar ve baskılardan dolayı bazı Müslümanları isimlerini değiştirmek zorunda kaldığını ifade eden Rahman, “Bazıları da evlerinden dışarıya çıkmaya korkuyorlar; çünkü Müslümanlar ülkede “kolay hedef” haline getirilmiş durumda” dedi.

 

Fadi Rahman ülkedeki gençlerin iki uca ayrıldığını, bu ucun bir tarafında isimlerini aynı anlama gelen başka bir isimle değiştiren gençlerin olduğunu diğer uçta da isimlerini değiştirmeyi reddeden gençlerin olduğunu söyledi. Bu durumun onlar ve toplum arasında bir barikat kurduğuna da dikkat çekiyor.

 

Eski Başbakan Malcolm Fraser, I.Dünya Savaşı sırasında Katolikler ve Protestanlar arasında meydana gelen kin ve öfkeye benzer bir durumun da Müslümanlar arasında olabileceğini ve bu uygulamanın dini bir bölünmeye yol açacağını ifade etti. Fraser, I.Dünya Savaşı sırasında Hıristiyan mezhepler arasında bu bölünmeye neden olan eski Başbakan Billy Hughes’in yanlışlarından ders alınması gerektiğini ancak uygulamalara bakıldığında hiç ders alınmadığını vurguladı.

 

Avustralya’daki Müslüman varlığı 200 yıldan fazla bir geçmişe dayanıyor ve 20 milyon nüfuslu ülkenin %1.5’u Müslüman.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?