Avusturalya da Google'ı soruşturacak

Avustralya'da Google'a özel hayatı ihlal soruşturması başlatılıyor

Avusturalya da Google'ı soruşturacakDünya Bülteni/Haber Merkezi

Avustralya'da polis, internet arama motoru Google hakkında sokak fotoğraflarını çekerken kişilerin mahremiyetini ihlal etmiş olabileceği iddiaları nedeniyle soruşturma başlatacak.

BBC'nin haberine göre, Avustralya Adalet Bakanı, aldıkları çok sayıda şikayetin ardından Google hakkında sokak görünümü hizmeti için mekan taraması yaparken şifresiz internet bağlantıları aracılığıyla kişisel verileri de topladığı iddiasıyla soruşturma talimatı verdiğini açıkladı.

Google, 'bir hata sonucu' bilgi topladığını kabul etmişti.

Şirket, geçtiğimiz günlerde Avustralya hükümetinin internet filtreleri uygulama planlarını eleştirmişti.

Avustralya yasaları, kişilerin elektronik iletişimine izinsiz amaçlarla girilmesini yasaklıyor.

Google, soruşturma makamlarıyla işbirliği yapacağını açıkladı. Öte yandan, Avustralya hükümetinin kendilerine karşı bir intikam arayışında olduğunu ima etti.

Zira Google, hükümetin yasadışı içeriği engellemek amacıyla filtre getirme planını, yasal içeriği de engelleyeceği ve bağlantı hızını azaltacağı gerekçesiyle sert şekilde eleştirmişti.

Google'ın Sokak Görünümü hizmeti için 360 derece çekim yapabilen kameralarla mekan taramaları sırasında bireysel verileri de topladığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

Hükümet, Google'ın muhtemelen bu tek dosyada muhtemelen tarihin en büyük özel yaşam ihlalini gerçekleştirmiş olabileceğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 07:47
banner53
YORUM EKLE

banner39