Avusturalya Genel Valisi Ankara'da

Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi

Avusturalya Genel Valisi Ankara'daDünya Bülteni/Haber Merkezi

Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. Yıldönümünü Anma Törenleri’ne iştirak etmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye’de devletin zirvesi tarafından ağırlandı.

Resmi görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarihte birçok olaylar olduğunu belirterek, ''Önemli olan o olayları, düşmanlıklar taşıyarak, yeni nesillere düşmanlıklar ve nefretler taşıyarak, bir politika gütmek değil tam tersine onlardan bugün dostluk çıkarmaktır. İşte bunun en iyi örneği bugün Türkiye ile Avustralya arasında yaşanmaktadır'' dedi.

Bryce'nin, birkaç gündür Türkiye'de olduğunu anımsatan Gül, Çanakkale'de, 1915 yılında yaşanan kara savaşlarının 95. yıldönümüne katıldığını söyledi. Gül, Bryce'nin, İstanbul'da da ziyaretlerde bulunduğunu belirterek, ''Bugün de beraberiz'' dedi. ''Aslında bütün dünyanın büyük bir ibret ve takdirle izlemesi gereken bir olay var' diyen Gül, şunları kaydetti:

''95 yıl önce yapılan müthiş büyük bir savaştan doğan dostluk ve karşılıklı saygı... Bunda aslında Atatürk'ün o veciz sözünün çok büyük etkisi olmuştur. Kendisi, gerek Avustralyalı gerekse Yeni Zelandalı annelere seslenerek; 'sizin çocuklarınız artık bize emanet' demiştir ve Türkiye Cumhuriyeti olarak da biz bu sözün gereğini en iyi şekilde o günden bu yana yerine getirmekteyiz.

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ

İki ülkenin, ekonomik ilişkilerini daha da geliştirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Gül, Türkiye ve Avustralya'nın şu anda 1 milyar dolar civarında ticareti bulunduğunu söyledi. Her iki ülkenin G-20 ülkeleri içerisinde olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Avustralya dünyanın on dördüncü büyük ekonomisi, Türkiye'de dünyanın on yedinci büyük ekonomisine sahiptir. Dolayısıyla, büyük bir potansiyel vardır ortak iş yapma konusunda. Bu konularda yine geniş bir şekilde görüşme imkanı oldu. Siyasi konularda Dışişleri Bakanlığı müsteşarımız kısa süre önce Avustralya'yı ziyaret ederek, siyasi ilişkileri geniş şekilde konuştular ve istişarelerde bulunmuşlardır. Yine bugün yaptığımız anlaşmalar da bu konudaki kararlılığımızı göstermektedir. Hem çifte
vergilendirmeyi önleme anlaşması hem de havacılık anlaşması, iki ülke arasındaki hava trafiğinin düzenlenmesiyle ilgili. Bütün bunlar çok önemli adımlardır. Umut ediyorum ki önümüzdeki dönemde daha çok ekonomik işbirliği, daha ticaret, daha çok karşılıklı yatırımlar söz konusu olacaktır. Yine aynı şekilde daha çok turizm faaliyetleri ve kültürel faaliyetler söz konusu olacaktır. Bütün bunlardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.''

70466.jpg

Avustralya'da 150 bin civarında Türk yaşadığını hatırlatan Gül, ''Bu 150 bin Türk Avustralya vatandaşıdır. Bu 150 bin Türk, iki ülkenin arasında en iyi şekilde ilişkilerin gelişmesine köprü vazifesi yapmaları gerekir. Sayın Genel Vali'den onların Avustralya'da ne kadar çok başarılı olduklarını ve onların her alandaki başarılarından Avustralya'nın da övünç duyduğunu öğrenmekten büyük bir mutluluk duydum'' diye konuştu.

EV SAHİPLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR

Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce ise, ziyaretinin Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkiler için zenginleştirici ve iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Bryce, Gül'e sözlerinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye'ye ilk resmi ziyaretinden ve Gül ile bir araya gelmekten çok memnun olduğunu bildirdi.

Genel Vali Bryce, Avustralya olarak kutladıkları Anzak Günü'nde kendilerine gösterilen ev sahipliği nedeniyle teşekkür ederek, Gelibolu'nun gerek kendileri gerekse Türkler için çok önemli bir yer olduğunu, Anzak Günü'nde ülkesini temsil etmekten ve 57. Alay Şehitliği'nde de bulunmaktan çok gurur duyduğunu söyledi.

2015 yılında Gelibolu'da yapılacak 100. yıl etkinliklerinin törenleri için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını belirten Bryce, iki ülke arasında tarihte yaşananların yanı sıra günümüzde Avustralya'da yaşayan Türklerin topluma büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Avustralya Genel Valisi Başbakan Erdoğan ile de biraraya gelecek.

ANLAŞMALAR

Çankaya Köşkü’nde yapılan resmi karşılama töreninin ardından Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Hava Ulaştırma anlaşmaları imzalandı.

Türkiye adına Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, Avustralya adına Ankara Büyükelçisi Peter Doyle tarafından, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avustralya Hükümeti arasında Çifte Vergilendirmeye Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması'' imzalandı. Anlaşmayla, 2 ülke arasında gelişen ekonomik ve ticari ilişkilerin yarattığı çifte vergilendirme sorunlarının ortadan kaldırılması ve iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Avustralya'nın daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.

Çifte vergilendirmenin sermaye, teknoloji ve iş gücü transferi üzerinde yarattığı daraltıcı etkilerin ortadan kaldırılmasını öngören anlaşma, iki ülkenin vergi idareleri arasında vergi kayıp ve kaçağının engellenmesi amacıyla bilgi değişimi imkanı da sağlayacak.

Türkiye'nin bu anlaşmayla bugüne kadar imzaladığı çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının sayısı 79'a ulaştı ve bunlardan 74'ü yürürlüğe girdi.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile Büyükelçi Doyle, ''Türkiye ile Avustralya Arasında Sivil Havacılık Anlaşması''nı da imza attılar. 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39