banner39

Avusturalya: Irak'a yeni asker yok

Avustralya, şu anda Irak'ta bin dörtyüz askerinin bulunduğunu belirterek, artık Irak'a yeni asker göndermeyeceğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avusturalya: Irak'a yeni asker yok

ABD'nin Irak'taki müttefiklerinden Avustralya, Irak'a artık yeni savaşçı birlik gönderme niyetinde olmadığını bildirdi. Avustralya'nın şu anda Irak'ta bin dörtyüz askeri var.
 
Avustralya'dan ABD'ye kırmızı ışık

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Perşembe günü başlayacak Avustralya ziyaretinde, yakın müttefikinden asker katkısını artırmasını istemesi bekleniyordu.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in ziyareti öncesinde üst düzeyde bir Amerikalı yetkili, Avustralya'nın katkılarına müteşekkir olduklarını, ancak katkısını biraz daha artırmasını umduklarını söylemişti.

Ancak Avustralya'da Irak savaşına tepki giderek artıyor ve bu yıl, seçim yılı. Ana muhalefet İşçi Partisi de, bu konuda Başbakana yönelik saldırılarını iyice yoğunlaştırdı.

Irak'ta bir miktar takviye askeri eğitim uzmanına ihtiyaç olduğu söylenebilir. Çünkü uzmanlarımız Irak ordusunu hazırlamakta çok başarılı.

Avustralya Başbakanı Howard:

Irak savaşını "felaket" diye tanımlayan muhalefet, bu ülkedeki Avustralya askerlerinin aşamalı olarak geri çekilmesini de talep ediyor.

Bu durumda, Başbakan Howard'ın Irak'a yeni asker göndermek için parlamentodan yetki istemesi çok zor. O nedenle Amerikan başkan yardımcısının ziyareti öncesinde "önleyici bir adım" atmış görünüyor.

Avustralya Başbakanı Howard "Irak'ta bir miktar takviye askeri eğitim uzmanına ihtiyaç olduğu söylenebilir. Çünkü uzmanlarımız Irak ordusunu hazırlamakta çok başarılı" dedi.

Başbakan yalnızca eğitim konusunda katkıda bulunmaya istekli olduğunu söylemekle kalmadı, bu alanda bile, çok sayıda takviyeye ihtiyaç olmadığını söyleyerek, Amerikan yönetimine mesajını vermiş oldu.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?