banner15

Avusturalya'da deve katliamı yapılacak

Avusturalya'da sayıları kontorlsüz bir şekilde artan develere yönelik itlaf çalışmaları yapılacak.

Avusturalya'da deve katliamı yapılacakDünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturalya'da sayıları giderek artan develer devlet için önemli bir sorun olarak görülmeye başlandı. Devlet bu sorunla başa çıkmak için özel ödenek çıkardı ve develerin yok edilmesine karar verdi.

Hükümet, ülkeye ilk kez 1840'larda getirilen develerin sayılarının 1 milyonu bulması üzerine alarma geçti. 16 milyon dolarlık bütçe ayrılan proje kapsamında, büyükbaş hayvanların otlaklarına ortak olan ve başıboş gezen develer sniperlar tarafından öldürülecek

Avustralya Federal Hükümeti, ülke genelindeki develerin sayılarının öldürülerek azaltılması için aldığı karara 16 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

Uzun çöl yolculuklarına dayanıklılıkları nedeniyle Avustralya'ya ilk kez 1840'larda getirilen develerin bugün ülke genelindeki sayısının 1 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu develerin çoğu ise ülkede başıboş dolaşıyor.

Söz konusu kararın, develerin koyun ve büyükbaş hayvanların otlaklarına ortak olması, sebzelerle beslenmesi, su kaynağı bulmak için yerleşim yerlerinde banyoları dağıtmaları, su borularını parçalaması gibi şikayetler üzerine alındığı öne sürülüyor.

Federal Hükümet, develerin sayısının azaltılması programında kullanılmak amacıyla 19 milyon Avustralya doları (yaklaşık 16 milyon dolar) tutarında bütçe ayırdı. Ayrıca develerin öldürülmesi için kullanılacak helikopter ve keskin nişancı sağlanmasını da kararlaştırdı. Programa katılanlardan Glenn Edwards, istenilen amaca ulaşmak için develerin üçte ikisinin öldürülmesi gerektiğini savunuyor. Deve yakalama ve ihracatıyla uğraşan Paddy McHugh ise develerin bu şekilde öldürülmesinin çözüm olmayacağını belirterek, 15 yıl sonra deve popülasyonunun yine artabileceğini dile getirdi. Uluslararası pazarda develere olan talebin patlama düzeyinde olduğunu dile getiren McHugh, bu hayvanların sadece dış satım veya çeşitli ürünlerde kullanmak üzere öldürülmesi gerektiğini savundu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35