banner39

Avusturalya'yı karıştıran Şeyh

Avustralya'da Müslüman bir grup, ülkedeki tüm Müslüman ve gayri müslimleri tahrik ettiği için Şeyh Taceddin Hilali'yi uyarmaları yönünde talepte bulundular.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avusturalya'yı karıştıran Şeyh

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni 
 
 Avustralya’daki bir Sunni Müslüman grup, ülkedeki tüm Müslüman ve gayri müslimleri “zulmü” teşvik edici konuşmasından dolayı Şeyh Taceddin Hilali’yi, eleştirmeleri yönünde beyanda bulundu.

Mısır’daki bir TV programında konuşan Hilali, beyaz Avustralyalıların yalancı olduklarını, Müslüman Avustralyalıların ülke hakkında beyazlardan daha çok söz sahibi olmaları gerektiğini söyledi. 

Şeyh’in bu açıklaması ülkede şok etkisi meydana getirirken , bazı politikacıların Şehy Hilali’nin ülkeden kovulması gerektiğini savundu. 

Olayın ardından, Bir Avustralya TV kanalında da Mısır doğumlu bir papaz ile yapılan söyleşi yayınlandı. Papaz Avustralya Başbakanı John Howard için “Bay ben de” yakıştırmasını yaptı ve şunları söyledi: “Başbakan Amerika’dan gelecek herhangi bir habere “ben de” demek için adeta hazır olda bekliyor ve emirleri aynen uyguluyor.” 

İslam Yüksek Mahkemesi, Şeyh Hilali’nin düşüncelerini paylaşmadığını ve ülkede çok sayıda insanı kızdırdığı için Şeyh’i ayıpladıkları açıklamasında bulundu. Müslüman olmayanları çok öfkelendiren Şeyh’in  açıklamaları, Müslüman olan büyük bir çoğunluğu da rahatsız ediyor. 

Avustralya’nın Sidney kentinin en büyük camisinin müftüsü olan Şeyh Hilali, geçen sene  de açık bayanlar için “meydanda dolaşan etler” benzetmesini yaptığı için çok tepki almıştı. Çok sayıda politikacı, gayri Müslim ve güçlü Müslüman gruplar bu benzetmeden dolayı Şeyh’i kınamışlardı. 

Gelen tepkiler üzerine Şeyh, yaptığı konuşmalar için daha sonradan özür diledi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?