banner39

Avusturya İmtiyazlı Ortaklıkta Israrlı

AB’ye üye ülkelerin büyükelçilerini bir araya getiren COREPER toplantısında müzakere çerçeve belgesi ve İngiltere’nin açılış konuşmasının taslak metni ele alınacak. İngiltere Dışişleri Bakanı Straw “Hayır dersek, Türkiye’den çok Avrupa kaybeder” dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avusturya İmtiyazlı Ortaklıkta Israrlı

AB Daimi Temsilciler Komitesi, COREPER, bugün Brüksel’de yapacakları toplantıda, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin zemini oluşturacak olan Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde uzlaşmaya çalışacaklar. Ancak imtiyazlı ortaklık talebinde ısrar eden Avusturya’nın sorun çıkarması bekleniyor…
3 Ekim’e kısa bir süre kalan Brüksel’de yoğunlaşan Türkiye trafiğinde, önemli bir aşamaya daha gelindi. AB Daimi Temsilciler Komitesi, COREPER, müzakerelerin temelini oluşturacak olan Çerçeve Belgesi’ne son şeklini vermek için bugün Brüksel’de biraraya geliyor. Uzun zamandır bu konuda uzlaşma arayışında olan temsilciler, Avusturya’nın imtiyazlı ortaklık ısrarı nedeniyle Çerçeve Belgesi üzerinde anlaşma sağlayamamıştı.
Brüksel’deki toplantıda, Türkiye’nin üyeliğine sıcak yaklaşmayan Avusturya, bu tutumundan vazgeçirilmeye çalışılacak. Ancak Avusturya’nın asıl amacının, müzakerelere başlama tarihi ertelenen Hırvatistan’la görüşmelerin yeniden başlatılması olduğu belirtiliyor. Bu tavrını gizlemeyen Avusturya, Hırvatistan’la müzakerelere başlanması koşuluyla, „imtiyazlı ortaklık“ talebinden vazgeçebileceğini bildirdi.

Sonuç dışişleri bakanlarına kalacak

Bu koşullarda, AB temsilcilerinin bugünkü toplantısından sonuç çıkması beklenmiyor. Çerçeve Belgesi’ne son şeklini ise AB dışişleri bakanlarının 2 Ekim Pazar günü yapacakları olağanüstü toplantısında karar vermeleri bekleniyor. Müzakere Çerçeve Belgesi'nin, 3 Ekim'de müzakerelerin resmen başlamasından önce, AB karar organı olan AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.
Üzerinde uzlaşma sağlanacak Müzakere Çerçeve Belgesi'nin "yazılı onay" sürecine sokularak 3 Ekim sabahına hazır olabileceğini veya 3 Ekim'de, Lüksemburg'da toplanacak olan AB Genel İşler Konseyi'nin gündeminde, "tartışmasız onaylanacak" maddeler arasına girebileceğini ifade ediyor. Bu durumda, son ana kadar Türkiye ile verilecek kararda heyecan devam edecek.

Gül'ün konuşma metni isteniyor

Kıbrıs Rum Kesimi ise, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün sert bir konuşma yapması halinde dönem başkanlığının cevap hakkını kullanmasını talep etti. Ankara, konuşma metnini dönem başkanlığına vermeyi henüz kabul etmedi.
Bu arada Fransa’da yapılan bir kamuoyu yoklaması, Fransızlar’ın yüzde 60’ının Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada bu karşın Fransızlar’ın yüzde 35’i ise Türkiye’nin üyeliğini memnuniyetle karşılıyor. Ancak bu sonuç, Fransa’da Türkiye’ye olan desteğin, az da olsa, arttığına işaret ediyor, çünkü geçen yılın Kasım ayında yapılan bir ankette Fransızlar’ın yüzde 67’sinin Türkiye’nin üyeliğine karşı olduğu sonucu ortaya çıkmıştı.

Straw tekrar uyardı

Bu arada Türkiye’nin ilk üyelik başvurusunu 42 yıl önce yaptığını hatırlatan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, AB’nin Ankara’ya sırtını dönmesi durumunda bunun Türk halkının beklentileri ve umutlarıyla, Başbakan Erdoğan’ın reform politikasına ihanet olacağını vurguladı. “Türkiye ile ilgili karar, bizim başkanlığımız altında gelecek Pazar, birliğe üye dışişleri bakanları toplantısında alınacak” diyen Straw, AB’nin gelecek hafta önemli bir sınav vereceğini de söyledi.
İngiltere Dışişleri Bakanı, BM gibi AB’nin de değişen dünyayla birlikte değişmesi gerektiğini vurguladı. AB’nin Türkiye’ye hayır demesiyle Türkiye’den çok Avrupa’nın kaybedeceğini belirten Straw, “Bu ortamda Türkiye’yi batıya bağlayabilirsek, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyi demokrasi ve modernlik anlamında bölgesinin feneri olarak görebileceğiz” dedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü