Avusturya'da İslam'a önyargı had safhada

Avusturya'da yapılan araştırmaya göre Avusturyalıların büyük bir çoğunluğu İslam'ın batı için tehdit olacağını iddia etti.

Arşiv 11.03.2010, 17:04 11.03.2010, 17:04
Avusturya'da İslam'a önyargı had safhada

 
Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Avusturya’da yapılan bir araştırma sonucu halkın yüzde 71’inin, İslam’ın batı demokrasisiyle, özgürlük, hoşgörü gibi değerleriyle bağdaşmadığını düşündüğü ortaya çıktı. Linz şehrindeki IMAS kısa adlı araştırma kurumu tarafından yapılan ankette Avusturya’lıların yüzde 59’unun da minare inşaa edilmesine karşı oldukları tesbit edildi.
 
IMAS sonuçlarına göre Avusturya halkının çoğunluğu İslam’a karşı hoşgörülü değil. Yüzde 54’ü İslam’ın batı için bir tehdit olduğunu sanıyor. Soru yöneltilenlerden sadece yüzde dördü ailesinden birinin bir Müslümanla evlenmesini anlayışla karşılayabileceğini söyledi.
 
Camii ve minare yapımı konusundaki sorulara cevap veren Avusturyalılardan yüzde 59’u Camii ve minare inşaasına ve bayan Müslümanların başörtüsü takmalarına karşı olduklarını belirtti.
 
Uyum konusunda da Müslümanları eleştiren Avusturyalıların yüzde 61’i, ülkelerinin Hristiyan bir ülke olduğunu ve böyle kalmasını istediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?