banner15

Avusturya'da sol seçim birincisi

Avusturya'da Sosyal Demokrat Parti yüzde 35.7 oy oranıyla sandıktan birinci çıktı.

Avusturya'da sol seçim birincisi

Avusturya'da dün yapılan genel seçimde sandıktan tek başına iktidar olacak parti çıkmadı. Seçimin favorisi olarak gösterilen Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) oyların 35. 7'sini alırken, Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34. 3 oy oranıyla ikinci sırada yeraldı. Aşırı sağ eğilimli Özgürlükçüler partisi (FPÖ) "ırkçı söylemlerine" rağmen, yüzde 11. 2 oy oranıyla Yeşiller partisini de geride bırakarak parlamentoya giren üçüncü parti oldu. Başbakan Wolfgang Scühssel'in koalisyon ortağı olan Avusturya'nın geleceği için Birlik Hareketi (BZÖ) ise, yüzde 4. 2 oy oranıyla barajı güçlükle geçti.
Yurt dışındaki 400 bin Avusturyalının diplomatik temsilciliklerde kullandıkları oyların sayılmasından sonra kesin sonuçların belirleneceği bildirildi.

Sol ve Yeşiller koalisyon kuracak

Seçim öncesi planlanan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi arasında bir koalisyon kurulması da olası görülmüyor. Seçim sonuçlarının açıklanması sırasında Avusturya devlet televizyonuna (ORF) açıklama yapan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) lideri Alfred Gusenbauer, cumhurbaşkanı tarafından kendisine görev verilmesinden sonra Halk partisiyle görüşebileceğini söyledi.

Başbakan ve Halk Partisi (ÖVP) lideri Wolfgang Schüssel'in de seçimin galibi SPÖ ile görüşmeye hazır olduğunu açıklaması ülkenin gelecek hükümetinin "büyük koalisyonla" belirleneceğine işaret ediyor.  Yurt dışındaki Avusturyalıların yurt dışındaki temsilciliklerde kullandıkları oyların en geç 9 Ekim gününe kadar Viyana'ya ulaşması bekleniyor. Geçici resmi sonuçlara göre, 183 üyeli parlamentoda partilerin kazandıkları sandalye sayısı ise şöyle belirlendi, SPÖ 68, ÖVP 66, FPÖ 21, Yeşiller Partisi 20, BZÖ 8.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48