banner39

Avusturya'da terörizm iyidir diyene hapis cezası

Avusturya'da teröristleri ve terör eylemlerini iyi bulmanın da iki yıl hapisle cezalandırılacak.

Arşiv 22.04.2010, 14:53 22.04.2010, 14:53
Avusturya'da terörizm iyidir diyene hapis cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya hükümeti terörle mücadele için kararlaştırdığı yeni kanunun bir bölümünde teröristleri ve terör eylemlerini iyi bulmanın da iki yıl hapisle cezalandırılmasını gerekli gördü. Anayasa hukukçuları bu bölümün çok abartılı olduğunu düşünüyor.
 
Terörle mücadele için yeni yapılan kanunla sadece terör kamplarında eğitim görmüş teröristler değil, terör aksiyonlarına ‘iyi’ diyenler de cezalandırılacak. Ağustos’tan itibaren geçerli olan kanuna göre terör hakkında müsbet ifadeler kullananlar iki yıl hapse mahkum edilecekler. Kanunu eleştirenler, iyi demenin, ya da müsbet ifade kullanmanın nitelik ve boyutlarının tam olarak izah edilmesi gerektiğini söylüyorlar.
 
Avusturya’da yayınlanan ‘Die Presse’ gazetesi kanun hakkında yaptığı eleştiride, Viyana’da Kürtlerin gösterisine katılan bir kişinin, ya da Almanya’daki Kızıl Ordu Fraksiyonu RAF’ın eylemlerini anlayışla karşılayan bir kişinin hapse atılıp atılmayacağını sordu.
 
Anayasa hukukçusu Bernd-Christian Funk, kanundaki bu bölümün çok abartılı olduğunu ifade etti. Avusturya Barosu da hukuk devletinin temel prensiplerinin terörizmle mücadele adına tamamen gözardı edildiğini belirtti. Avusturya Başbakan yardımcısı Josef Pröll ise yeni kanunu överek, böylece kin ve nefret vaizlerinin de cezalandırılabileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?