banner39

Ayakkabılı protesto dünya basınında

IMF Başkanı Kahn'ın Bilgi Üniversitesi'nde uğradığı protesto dünya basınında da yankı buldu.

Arşiv 01.10.2009, 22:17 01.10.2009, 22:17
Ayakkabılı protesto dünya basınında


IMF Başkanı Dominique Straus Kahn, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsünde uğradığı protesto dünya basınında da yankı buldu.

IMF Dünya Bankası topalntıları kapsamında meydana gelen protesto dış basına da yansıdı. Türk öğrencide IMF Başkanına ayakkabı başlıklı  haber uluslararası Reuters Haber ajansında yer alırken ABD'nin önde gelen ekonomi kanalı CNBC'de gündemdeydi. Konuya dair bir haber ise İngiliz BBC ajansında da yer aldı.

Sağ kanat yandaşlarının IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto ettiğini kaydeden haberlerde gösterilerin barışcıl bir havada başladığı belirtildi. Bigün Gazetesi ekonomi editörü 24 yaşındaki Selçuk Özbek'in IMF Başkanına ayakkabısısı atmasını Irak'taki ABD eski başkanı George Bush'a yapılan protestoya benzetildi.

Haberde  İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın konuya dair görüşlerinede yer veriledi, "Her zaman bu tür uluslararası toplantıların  olduğu yerlerde bazı protesto gösterileri olur. İstanbul'da da gösteriler oluyor. İstanbul polisi güvenlik önlemlerini aldı. Türkiye açık bir toplum. Bazı sendikalar ve sivil toplum kuruluşları gösteri yapabilir. Türkiye için çok önemli bir toplantı. Olanca özeni gözetiyoruz. Her zaman bu tür uluslararası toplantıların olduğu yerde demokratik, açık toplumlarda bazı gösteriler de oluyor. İstanbul'da da Konferans Vadisi çevresinde bazı yerlerde o tür şeyler olabilir."

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?