banner39

Ayakkabının kralı 35 lirayı geçmez

Pahalı spor ayakkabıları maliyetler dahil 28 liraya satanHaan-gar Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk piyasada ezberleri bozdu.

Arşiv 08.06.2010, 10:37 08.06.2010, 10:37
Ayakkabının kralı 35 lirayı geçmez

 

Pahalı spor ayakkabıları maliyetler dahil 28 liraya satmak için girişimde bulunduklarını belirten Haan-gar Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, Converse'nin tarz uyuşmazlığını gerekçe gösterdiğini, diğerlerinin de teklifi nazikçe geri çevirdiğini söyledi. Çalıştırdığı 635 kişiyi de sigortalamasının yanı sıra 2009'da ödediği 1,2 milyon liralık Kurumlar Vergisi ile dikkatleri üzerine çeken Selçuk, 'Biz gerçek bir deri ayakkabının en kralının fiyatının en fazla 35 lira olduğunu biliyoruz. Gerisi yalan. Güzel bir spor ayakkabı da en iyi fiyatla 28 lira olabilir.'

Haan-gar Yönetim Kurulu Başkanı, bu düşüncelerle dünyanın en önemli markalarına gidip hepsinin Türkiye distribütörlüğüne talip olduğunu açıkladı. Selçuk, kabul eden markanın Türkiye'de yılda sattığı tüm ayakkabılar için peşin ödeme yapacağını belirtmiş. 'Bu markaların hepsinden ayakkabı maliyet bedellerini istedik. Türkiye maliyetlerini bize 10 ile 14 dolar arasında gösterdiler. Ben de bu fiyata 1-2 dolar kâr koyup satabileceğimi söyledim ve Nike'a 600 çift ayakkabı için teklifte bulunduk. Diğerlerine de bulunduk. Converse, tarz uyuşmazlığını gerekçe gösterdi, diğerleri de bizi nazikçe reddetti.' diye konuştu. Haan-gar'ın Beylikdüzü'nde bulunan fabrikasında günlük 25 bin çift ayakkabı üretiliyor. Fabrikanın kapasitesi 56 bin. Bu rakam ayakkabı pazarının yüzde 8'ini oluşturuyor. Türkiye'de üretilen yıllık ayakkabı miktarı ise 220 milyon çift.

Kendilerini 'krizdeki Avrupa'nın lojistik fırsatıyız' diye tanımlayan Selçuk, yıl sonuna kadar 200 farklı ülkede isim haklarını patentleyeceklerini ve bu ülkelere teker teker gireceklerini açıkladı. Süreç önümüzdeki günlerde Hollanda'dan başlatılacak. Yönetim Kurulu Başkanı, ucuz ayakkabı sattıkları için AVM'lere kabul edilmediklerini de söyledi. Bunu Türkiye'de rekabet anlayışının oturmamasına bağlayan Selçuk, 'Ama bizi kimse durduramayacak. İstanbul içlerinde AVM'lere giremiyoruz fakat Silivri'deki Maxi AVM'de ilk anlaşmamızı imzaladık.' diye konuştu.

Kaynak / Zaman


 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?