Ayasofya, '7 harika' adayı

Dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' adayları arasında gösterilen Ayasofya'nın adaylık sertifikası törenle verildi.

Ayasofya, '7 harika' adayı
Merkezi İsviçre'de bulunan Yeni 7 Harika Vakfı yöneticisi Bernard Weber, dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' adayları arasında gösterilen Ayasofya Müzesi'nin Başkanı Haluk Dursun'a resmi adaylık sertifikasını törenle verdi. Dünyada 21 aday eser arasından ''Yeni 7 Harika'' adayı gösterilen Ayasofya Müzesi'nin resmi adaylığını tescil etmek amacıyla müze bahçesinde bir tören düzenlendi.

Vakıf yöneticisi Weber, resmi adaylık sertifikasını Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun ve Topkapı Sarayı Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya birlikte verdi. Haluk Dursun ve Weber daha sonra üzerinde Ayasofya Müzesi fotoğrafı ve ''Ayasofya için oy veriniz, çünkü inanç ve saygı anlam taşımaktadır. Tarih yapanlardan biri olunuz'' yazısı bulunan tişörtlerle müze önünde poz verdi. Törende basın mensuplarına bir açıklama yapan Prof. Dr. Ortaylı, Ayasofya Müzesi'nin 6. asra ait bir eser olduğunu belirterek, ''Ayasofya Müzesi bir mühendislik harikasıdır. Gözle görülür, elle tutulur bir harika eser'' dedi.

Daha önce dünyanın 7 harikası arasında sayılan diğer eserler hakkında somut deliller olmadığını, tariflerle konuşulduğunu, ortada gravürlerin de bulunmadığını ifade eden Ortaylı, ''Ayasofya Müzesi'nin yaşamasında büyük mimarımız Sinan'ın katkısı var. Bu cami, İstanbul'un fethinden sonra İslam dünyasının da bir numaralı camisi olmuştur, protokoldeki yeri birincidir. Bu cami bugün bir müze. Ayasofya Müzesi'nin 'Yeni 7 Harika' adayı olmasını ben destekliyorum. Daha önce dünyanın 7 harikası olarak gösterilen eserlerin sadece harabeleri var ortada, bu ise bir gerçek'' diye konuştu.

''AYASOFYA İDDİALI''

Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun da Yeni 7 Harika Vakfı'nın 21 eseri dünyanın ''Yeni 7 Harika'' adayı olarak belirlemesinin yeni bir açılım olduğunu belirterek, ''İlk 7 dışında ikinci 7'de Ayasofya Müzesi iddialı bir şekilde yer aldı. Bu seçim yıl sonuna kadar yapılacak. Ayasofya dışında başka eserler de yer alıyor. Ortadoğu bölgesi ve İslam dünyasında Ayasofya Müzesi'nin çok ön planda olduğunu düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Ayasofya'nın adaylığını desteklediklerini ve dünyanın yeni 7 harikasından birisi seçileceği konusunda bir şüpheleri bulunmadığını da ifade eden Dursun, ''Ayasofya çok kuvvetli bir aday olarak ön plana çıktı. UNESCO ve uluslararası kültür-sanat çevrelerinden edinilen izlenim de Ayasofya'nın öne çıktığını gösteriyor'' dedi.

Ayasofya Müzesi'nin dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' adayları arasında gösterilmesinin İstanbul için çok büyük bir tanıtım imkanı sunacağını vurgulayan Dursun, internette yapılan anketler nedeniyle Türkiye için büyük bir tanıtım gerçekleşeceğini söyledi.

Dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' seçiminin interaktif bir ortamda yapılacağını ifade eden Dursun, ''Ayasofya'nın hak ettiği bir şekilde dünyanın 'Yeni 7 Harikası'ndan birisi olacağı kanaatindeyim'' dedi. Dursun, dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' için internette ''www.new7wonders.com'' adresinden 1 Ocak 2007'de sona erecek bir oylama yapılacağını belirterek, bu konuda vatandaşlardan destek istedi.

Haluk Dursun, dünyanın ''Yeni 7 Harikası'' adayları arasında Ürdün'deki Petra kenti, Çin Seddi, Roma'daki Colesseum, Paris'teki Eyfel Kulesi, New York'taki Özgürlük Anıtı, Sydney'deki Opera binası ve Yunanistan'daki Akropolis'in de bulunduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39