Ayasofya'da F tipi protestosu

Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği, Papa’nın ziyaret edeceği Ayasofya’da protesto gösterisi yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ayasofya'da F tipi protestosu

Sultanahmet Meydanı’ndan Ayasofya’ya slogan atarak yürüyen TAYAD’lılar, karga tulumba polis tarafından gözaltına alındı. Protesto gösterisi sonrasında sadece araç trafiğine açık olan bölge, yaya geçişlerine de kapatıldı.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği TAYAD üyesi bir grup, Papa’nın bugün ziyaret edeceği Ayasofya’da “tecrit ölümdür” pankartı açarak, protesto gösterisi yaptı. Göstericiler, polis tarafından karga tulumba gözaltına alındı.
Papa 16’ncı Benedikt’in bugün Ayasofya ve Sultanahmet Camii çevresinde olunan olağanüstü güvenlik önlemlerine karşın, TAYAD’lı bir grup Sultanahmet Meydanı’nda “tecrit ölümdür” yazılı pankart açarak, F Tipi Cezaevlerini protesto etti. Papa’nın ziyareti nedeniyle sabah saatlerinden itibaren Türkiye’den ve yurtdışından gelen çok sayıda gazetecinin bulunduğu yerde gerçekleştirilen protesto gösterisinde 5 TAYAD’lı çevik kuvvet ekipleri tarafından karga tulumba gözaltına alındı.

Araç trafiğine kapalı olan bölge, gösteri sonrasında yaya girişine de kapatıldı. TAYAD’lıların gözaltına alınmasının ardından bölgedeki güvenlik önlemleri artırıldı. Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi’nin önünde geçen Divan Yolu Caddesine kurulmuş barikatlardaki polis sayısı artırıldı. Bölgede, 8 minibüs robocop, 6 otobüs çevik kuvvet ekibine takviye olarak, iki otobüs çevik kuvvet ekibi daha Sultanahmet Meydanı’na geldi. İstanbul Emniyeti, bölgeyi havadan da iki helikopterle sürekli gözlem altında tutuyor.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?