banner39

Aydın Doğan, Wall Street Journal'a konuştu

Doğan, Başbakan Erdoğan`ın "Özgür medya gibi demokrasinin yan unsurlarını kabul edemediğini" öne sürdü

Arşiv 23.02.2009, 13:28 23.02.2009, 13:28
Aydın Doğan, Wall Street Journal'a konuştu

Doğan Grubu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki tartışmalar dünya basınında da yankılanıyor. Wall Street Journal gazetesi ile bir söyleşi yapan Doğan Şirketler Grubu Başkanı Aydın Doğan, Başbakan Erdoğan için "Özgür medya gibi demokrasinin yan unsurlarını kabul edemiyor" dedi.

AKP Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli ise, şirketin "rutin bir vergi incelemesiöne tabii tutulduğunu belirterek, "rutin olmayanın, bunu izleyen abartılı gürültü"nün olduğunu ifade etti. Gedikli "Bu, kamuoyu için çok yanıltıcıdır" dedi.

ABD'nin borsa ve finansal çevrelerin gazetesi Wall Street Journal'dan Andrew Higgins, Doğan grubu ile Başbakan Erdoğan arasındaki sorunları değerlendirdiği haberinde Aydın Doğan ile yaptığı söyleşiden bazı bölümlere de yer verdi.

Aydın Doğan'ın, Doğan Yayın Holding'e 500 milyon dolara yakın bir vergi ve cezasının getirilmesinden bu yana ilk kez bir mülakat verdiğine dikkat çeken gazete, Doğan'ın söyleşi sırasında Başbakan Erdoğan'ı "eleştirenleri susturmaya, sakin ve sessiz bir Türkiye'yi yaratmaya çalışmakla suçladığını" yazdı. Söyleşi sırasında "Tüm bunların temelinde siyaset var" diyen Doğan, vergi ödemekten kaçındıkları iddialarını reddetti ve getirilen cezayı temyiz edeceklerini belirtti.

Gazetenin de, "Türkiye'nin laik sisteminin bir direği" olarak nitelendirdiği Aydın Doğan, ilk başta, iktidardaki partinin, özellikle AB üyelik hedefi olmak üzere, birçok politikasını desteklediğini ancak Erdoğan'ın "değiştiğini" ve Türkiye'yi daha açık ve hoşgörülü hale getirmek için ilk başta gösterdiği çabaları bıraktığını söyledi. Aydın Doğan şöyle konuştu:

"Sayın Erdoğan, iktidara demokrasiyi kullanarak geldi. Demokrasinin bir ürünüdür, ancak demokrasiyi sadece kendisi için kabul edebiliyor. Özgür medya gibi demokrasinin yan unsurlarını kabul edemiyor."

Yedi şirketinin halen vergi müfettişlerince incelendiğini kaydeden Aydın Doğan, hükümet ile ilişkilerin, medya kuruluşlarınca, Başbakan'ın çocuklarının işleri ve Deniz Fener olayına ilişkin haberlerin yayınlanmasından sonra olumsuz etkilendiğini anlattı. Doğan, Başbakan için "Bunlara tahammül edemedi ve bizi susturmak istedi. Susmayı reddettik. Hükümet ile durum kontrol dışına çıktı" şeklinde konuştu.

"SAYIN ERDOĞAN İLE 2006'DAN BERİ KONUŞMADIM"
Aydın Doğan, Başbakan Erdoğan'ın Doğan gazetelerine "boykot" çağrılarının satışlarını artırdığını ancak Erdoğan'ın öfkesinin şirketlerine "X notunun" verilmesine neden olduğunu, bunun da iş yapmayı zorlaştırdığını kaydetti. "Tüm işlerimiz bürokrasiye takıldı. Her şey gecikiyor" diyen Doğan, Erdoğan ile "2006 yılından beri konuşmadığını, ancak geçen yılın sonuna doğru bir düğünde el sıkıştıklarını" anlattı.

"ERDOĞAN İDDİALARI DEFALARCA REDDETTİ"
WSJ ise, Davos panelini terk ederek "gürültü" yaratan Başbakan Erdoğan'ın, defalarca medyadaki eleştirenleri susturmak istediği iddialarını reddettiğini, tek yaptığının, şirketleri yasalara uymaya zorlamak ve önceki hükümetler döneminde yararlandıkları adil olmayan imtiyazlara son vermeye çalışmak olduğunu anlattığını belirtti.
Başbakan Erdoğan'ın medyaya yönelik eleştirilerin örneklerini de yansıtan gazete, Erdoğan'ın Doğan Yayın Grubu'nu muhalefet ile işbirliğini yapmakla suçladığını kaydetti.

GEDİKLİ: "RUTİN BİR VERGİ İNCELEMESİ"
Gazeteye konuşan AKP Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli ise, şirketin "rutin bir vergi incelemesi"ne tabi tutulduğunu belirterek "rutin olmayanın, bunu izleyen abartılı gürültü"nün olduğunu ifade etti. Gedikli "Bu, kamuoyu için çok yanıltıcıdır" dedi.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?