banner15

Aydın Müslümanlardan Birlik Zirvesi

Katar'da 44 ülkeden 200'e yakın Müslüman aydının, "mezhepler arasında birliğin" sağlanması için bir araya geleceği bildirildi.

Aydın Müslümanlardan Birlik Zirvesi

Katar'ın başkenti Doha'da 44 ülkeden 200'e yakın Müslüman aydın ve din adamı, "mezhepler arasında birliğin" sağlanması için bir araya geliyor.

Açılışını İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yapacağı toplantı Sünnî ülkesi Mısır ile Şiî ülkesi İran'ın iki önemli kurumunun desteği ile gerçekleşiyor. Toplantıda Türkiye, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mualla Selçuk tarafından temsil ediliyor. Irak'ta Sünnî-Şiî çatışması, Filistin'de Hamas ile el Fetih arasındaki keskin görüş ayrılıkları ve Lübnan'daki siyasi gerginlik, İslam dünyasında yeni bir 'fay hattı'nın ortaya çıktığı yönünde endişelere yol açmıştı. 3 gün sürecek konferansı düzenleyen Katar Üniversitesi yetkilileri de, "mezhepler arasındaki diyaloğu geliştirmeyi amaçladıklarını" belirtirken özellikle Irak'ta yaşanan Sünnî-Şiî çatışmasını önlemek istediklerini aktarıyor.

Doha, bugün başlayacak önemli bir uluslararası toplantıya ev sahipliği yapıyor. Mısır'ın ünlü El Ezher Üniversitesi ile merkezi İran'da bulunan İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu'nun katkılarıyla yapılacak 3 günlük toplantıda açılış konuşmasını İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yapacak.

Konferansı düzenleyen Katar Üniversitesi yetkilileri, yaptıkları açıklamada, "mezhepler arasındaki diyaloğu geliştirmeyi amaçladıklarını" belirtirken özellikle Irak'ta yaşanan Sünni-Şii çatışmasını önlemek istediklerini aktarıyor.

3 gün boyunca 8 farklı oturum yapılacak ve ümmetin birliği için diyaloğun önemi, İslam mirasında mezhepler arası etkileşim, dışlamanın inançlar arası diyaloğa olumsuz etkileri, mezhepler arası diyalog ve azınlıklar konuları üzerinde durulacak.

 

kaynak: zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48