banner39

Ayetullah, Ahmedinejad'ı eleştirdi

İran'da, Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri'nin, ülkenin nükleer programı ve ekonomisiyle ilgili Ahmedinecad'ı eleştirdiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ayetullah, Ahmedinejad'ı eleştirdi

85 yaşındaki Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri, yaptığı yazılı açıklamada, nükleer enerjinin İran'ın hakkı olduğunu söyledi ancak Ahmedinecad'ın izlediği politikaları sorguladı.

Sert ve kışkırtıcı bir dil kullanmanın düşmanı tahrik edeceğini söyleyen Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri, bunun yerine müzakerelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Halkın nükleer haklar üzerine slogan atıp durduğundan şikayet eden Ayetullah Muntazeri, "Başka haklarımız da yok mu?" diye sordu.

Bunun, Ahmedinecad yönetimi altında ifade özgürlüğünüm azalması hakkında duyulan kaygılara işaret ettiği belirtiliyor.

Ayetullah Muntazeri, cumhurbaşkanının ekonomiyi idare ediş biçimine de eleştiriler yöneltti.

Bazılarının İran'da enflasyonun sadece yüzde 13 olduğunu söylediğini ifade eden Ayetullah Muntazeri, ancak herkesin ev fiyatlarının yüzde 50'den fazla arttığını bildiğini savundu.

Ayetullah Muntazeri, hükümetin neden işe yaramayacak dış gezilere çıktığını, parayı neden ülke dışında harcadığını da sorguladı.

Bu sözlerin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Latin Amerika gezisi ile Hamas örgütü gibi Filistinli gruplara yapılan yardımı hedef aldığı sanılıyor.

Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri, Ayetullah Humeyni'nin halefi olması beklenen din adamları arasındaydı.

Ancak Ayetullah Humeyni'yle aralarının bozulması ardından birkaç yıl ev hapsinde tutulmuştu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?