banner39

Ayetullah Muntazari hayatını kaybetti-GÜNCELLENDİ

İran'da, yönetime muhalif dini liderlerden Ayetullah Hüseyin Ali Muntazari vefat etti.

Arşiv 20.12.2009, 09:41 20.12.2009, 19:10
Ayetullah Muntazari hayatını kaybetti-GÜNCELLENDİ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Damar sertliği ve astım rahatsızlığı bulunan Ayetullah Hüseyin Ali Muntazari'nin dün gece evinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Ayetullah Humeyni'yle birlikte devrimin gerçekleşmesine öncülük eden Muntazari, uzun süreden beri Kum'daki evinde tedavi görüyordu. 1989'dan beri suskunluğunu koruyan Muntazari, İran'daki muhalefetin güçlenmesiyle birlikte Ahmedinejad'a olan muhalifliğini arttırarak, devletin ülkede olan tutumunu daha da yumuşatmasını ifade eden bir kişiydi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA İran'daki 1979 İslam devriminin mimarlarından Muntazari, Ağustos ayında verdiği bir demeçte mevcut yönetimi "diktatörlük" olarak nitelemiş, yönetimin Haziran ayında yapılan devlet başkanlığı seçiminin ardından başlayan sokak gösterileri karşısındaki tutumunu şiddetle eleştirerek, "Bu tutum İran'daki rejimin çökmesine neden olabilir" ifadesini kullanmıştı.

Binlerce kişi Kum'a gidiyor

Muhaliflerin internet sitesi "parlemannews"un haberine göre, İsfahan, Necefebad ve diğer kentlerden binlerce kişi, yarın yapılacak cenaze töreni için Kum'a gitmeye başladı. Tahran yönetimi ise Kum kentine ek güvenlik güçleri sevk etmeye başladı.

Başkent Tahran'da da reformcular Muntazari'yi anmak amacıyla alanlarda toplanmaya başladı.

Torunu Nasır Muntazeri, dedesinin uykusunda öldüğünü söylerken, İran televizyonunun internet sitesinde Muntazeri'nin astım ve damar sertliği rahatsızlıklarının bulunduğu belirtildi.

Ayetullah Muntazari, İran'ın Şiiler için kutsal sayılan Kum kentinde yaşıyordu.

MUNTAZARİ KİMDİR?

Hüseyin Ali Muntazari İsfahan Eyaletinin Necefabad kentinde 1922 yılında doğdu. Öğrenimini Şiilerin önemli kenti Kum'da alan Muntazari, Ayetullah Humeyni'nin rahle-i tedrisatından geçerek Faiziyeh Medresesi'nde müderrislik yapmaya başladı. 1963 yılında Humeyni'nin çağrısı üzerine Şah Rıza Pehlevi'nin Beyaz Devrimi'ne karşı çıkarak İran İslam Devrimi'nin öncülerinden oldu.

Şah Rıza Pehlevi tarafındn tutuklanan Muntazari, 1974 yılından 1978 yılına kadar hapiste kaldı.  Dirasat fi Vilayah al-Faqih  adlı ders kitabını İran Devrimi'nden sonra yazan Muntazari, birçok Şii alimi tarafından başvurulan bir kitaba imza atmış oldu.

1988 yılında Halkın Mücahitleri örgütüne yönelik alınan tedbirleri sert bularak İran'ın 'daha fazla açık bir politika izlemesini isteyen Muntazari 'nin söyleşileri Keyhan'da kitap haline getirilerek 'Muntazari'nin politik görüşleri' adıyla basıldı.

1989 yılından Ayetullah Humeyni'nin ölümünden sonra İran'ın dini liderliğine seçilen Ali Hamaney'e karşı itirazını dillendiren Muntazari uzun süren sessizliğinden sonra 2003 yılında İran Devlet Başkanı olan Mahmud Ahmedinejad'a yönelik sert eleştirilerle adından söz ettirdi. Khaterat  adlı kitabın da müellifi olan Muntazari muhalif liderlere olan desteğiyle de tanınıyordu.

banner53
Yorumlar (3)
Ebrar 11 yıl önce
İran'da rejim aleyhtarlığı suçlaması isnat edilen Muntazari, söylenildiği gibi İran karşıtı odakların sevgi beslediğini bir nesne değil, İran'da sağduyunun ve insanın lehine oluşması beklenen revizyonun öncüsüydü, biyografinizi bu minvalde yazdığınız için teşekkürler...
Said 11 yıl önce
Öncelikle Muntazari'nin klasik bir müderris değil, İran'ın açmazından kurtarmak için kullandığı mürşidlik evsafını vurgulamak gerekir. Türkiye'deki Şiilerin tu kaka etmeleri boşuna değil, Muntazari demir leblebiydi...
Sadık 11 yıl önce
Muntazeri İslam Cumhuriyetini diktatörlükle suçladı ama aynı rejimin lideri onun ilmi düzeyini överek başsağlığı mesajı yayınladı ve saygın kişilerin defnedildiği Hz. Masume türbesinde ona yer verdi. Yani kendisine küfreden adama bu kadar saygı diktatörlükle pek de uyuşmuyor gibi.
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?