banner39

AYM raportöründen olumlu görüş

Anayasa Mahkemesi raportörünün Anayasa değişiklik paketi için "esastan" görüşülemez görüşü bildirdiği iddia edildi.

Arşiv 29.05.2010, 12:17 29.05.2010, 12:17
AYM raportöründen olumlu görüş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülecek Anayasa değişikliğinin iptali başvurusu ile ilgili raporun hazırlandığı ve rapotörün olumlu yönde görüş bildirdiği iddia edildi. 

Vatan Gazetesi'nin doğruluğu kesin olmayan haberine göre Raporda başvurunun 148. maddeye uymadığı için esastan incelemeye geçilmeden reddedilmesi gerektiği görüşü yer aldı. 

Anayasa Mahkemesi (AYM), 111 milletvekilinin 12 Eylül’de referanduma sunulacak Anayasa değşiikliğinin iptali istemiyle yaptığı başvurunun ilk incelemesini 3 Haziran Perşembe günü yapacak. AYM Raportörü Ali Rıza Çoban’ın hazırladığı ilk inceleme raporunda, AYM’nin Anayasa değişikliklerini sadece Anayasa’da yazılı şekil şartları açısından inceleyebileceği hükmüne dayanılarak, başvurunun esas incelemeye geçilmeden reddedilmesi görüşünün de olduğu belirtildi.

AYM, referanduma sunulacak Anayasa değişiklikleriyle ilgili ilk incelemesinde CHP, DSP, DP ve bağımsız milletvekillerinin yaptığı başvuruda bir eksiklik olup olmadığını inceleyecek. Yüksek Mahkeme, dosyada eksiklik bulunmadığına karar verirse, davayı daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlayacak. Başvuruda Anayasa değişikliklerinin şekil yönünden iptali istendiği için Anayasa’nın 149. maddesine göre esastan inceleme diğer davalara göre öncelikli olarak yapılacak.

Yüksek Mahkeme’nin davayı esastan incelemeye karar vermesi halinde, yürürlüğün durdurulması istemi hakkında öncelikli olarak karar vermesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?