AYM'den şok karar: Paket esastan görüşülecek

Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu kabul ederek paketi, hukuki olmadığı halde, esastan görüşme karar verdi.

AYM'den şok karar: Paket esastan görüşülecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Anayasa Mahkemesi, "5882 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkında kanuna ilişkin incelemenin 8 Haziran 2010 Salı günü sürdürülmesine oy birliğiyle karar verdi.

Yüksek Mahkeme'nin davayı esastan incelemeye karar vermesiyle, yürürlüğün durdurulması istemi hakkında öncelikli olarak karar vermesi bekleniyor.

Anayasa Mahkemesine iptal ve yürürlüğün durdurulması başvurusunu, 97 CHP milletvekilinin yanı sıra 7 bağımsız, 6 DSP'li ve 1 DP'li milletvekilinin imzası yer alıyor.

İŞTE İPTAL İÇİN İMZA VERENLER:

CHP milletvekilleri dışında, DP Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, Balıkesir Bağımsız Milletvekili Hüseyin Pazarcı, İzmir Bağımsız Milletvekili Harun Öztürk, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Tan, Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı, Manisa Bağımsız Milletvekili Erdoğan Yetenç, DSP İstanbul Milletvekilleri Ayşe Jale Ağırbaş, Hüseyin Mert, Süleyman Yağız, Hasan Macit, DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural, DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi de dilekçeye imza koymuştu.

Başvuru dilekçesinde, Anayasa değişikliğinin, tümüyle milletvekili iradesine dayalı bir öneri niteliğini taşımadığı, Başbakan'ın başkanlığında bir "tasarı" gibi hazırlandığı; daha sonra hazırlanan metne sadece AK Parti TBMM Grubundaki milletvekillerinin imzalarının alınması yoluyla bir teklif görünümü kazandırılarak, Anayasaya uygunluğun sağlanmaya çalışıldığı iddia edilmişti.

Değişikliğin TBMM Genel Kurulundaki oylamaları sırasında "oy gizliliğine uyulmadığı" da savunulmuş ve Anayasa değişikliğinin tümünün iptal edilmesi talep edilmişti.

AYM ESASTAN GÖRÜŞEMEZ

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa Reform Paketi'ni kesinlikle esastan görüşemeyeceğini defalarca belirtmişlerdi. Aksi yönde alınacak her türlü kararın hukuki olamayacağı belirtilmişti. 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 12:53
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
YORUMCU!
YORUMCU! - 11 yıl Önce

Meşhur darbı meseldir.Gıdalar kokmaması için tuzlanır.
Peki ya tuz kokarsa?.............
Zira;
367 komedisine imza atan bir kurum (ki burada rol alan aktör /üyelerin çoğu,siyasi-ideolojık anlamda)her türlü garabet kararını çıkartırsa hiç şaşırmayalım.

banner39