banner39

Ayna: Öcalan'ı dikkate alacağız

Öcalan'ı yasal biri olarak gören DTP eşbaşkanı, "Önerilerini dikkate alacağız" dedi.

Arşiv 21.05.2008, 14:56 21.05.2008, 16:44
Ayna: Öcalan'ı dikkate alacağız

DTP Eş Başkanı Emine Ayna, Batman'da katıldığı Partisinin dayanışma yemeğinde Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a 'Sayın' diye hitap ederek önerilerini dikkate alacaklarını ve Öcalan'ı yasal biri olarak gördüklerini söyledi.

DTP Eş Başkanı Emine Ayna, Batman Belediyesi Esentepe dinlenme tesislerinde Partisinin dayanışma yemeğine katıldı. Burada Partililere seslenen Ayna, partilerini kapatma gerekçelerinden birinin Abdullah Öcalan'ın talimatıyla kurulduğu iddiası olduğunu belirterek, Sayın Abdullah Öcalan'ın Avukatları partimize geldiler ve dediler ki müvekkilimiz diyor ki "madem kapatma davasının konularından biri benim bende bu davaya müdahil olmak istiyorum." Şimdi burada iki şey var bunlardan biri sayın Öcalan yasa dışı biri değil. 1999 yılına kadar yasadışı illegaldi. Ancak 1999 yılında yakalandı. Şuanda İmralı tek kişilik cezaevinde ve tutuklu bulunuyor. Meşru biridir. yasal biridir.Yani önerilerde de bulunabilir düşünce de ifade edebilir. Kürt sorunu ile bire bir ilgilenen bir örgüt, bir parti, bir teşkilat olarak Kürt sorunun yarattığı bir örgüt olan PKK'yı takip ediyoruz. onun liderinin söylemlerini de takip ediyoruz.Tabi ki bu öneri ve düşüncelerini dikkate alırız almayız o işin ayrı bir boyutu. Ama dikkate alsak da suç değildir, almasak da suç değildir. Çünkü yasal ve legal biridir. Özellikle söylemleri demokrasiye hizmet ediyorsa barışa hizmet ediyorsa Halkın yaşama katılımını sosyal ve siyasal yaşama katılımı konusunda öneriler geliştiriyorsa her kim olursa olsun biz dikkate alırız." dedi. DTP eş başkanı Ayna, Sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Abdullah Öcalan Türkiye'nin demokratikleşmesinden söz eder barıştan söz eder silahların susması gerekliliğinden söz eder şiddetin çözüm olmadığından söz eder Halkın yönetime katılımdan yönetimle ortaklaşmasından eşitliğinden ve özgürlüğünden söz eder bunlar DTP 'nin de söylemleridir.Bu yüzden bu söylemleri ifade ettiği sürece de biz Sayın Abdullah Öcalan'ı Dikkate alırız ve alacağız."


Kaynak: İHA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?