banner15

Ayna: PKK'ya terör örgütü diyemeyiz

AB'lilerden PKK'nın muhatap alınmasını isteyen Ayna "Diyalog söz konusu ise PKK'ya terör örgütü diyemeyiz" dedi.

Ayna: PKK'ya terör örgütü diyemeyiz

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Brüksel'deki 6. Kürt konferansında konuşan BDP milletvekili Emine Ayna, "PKK'ya terör örgütü diyemeyiz" dedi. Avrupa Parlamentosu, 6. kez Kürt konferansına ev sahipliği yapıyor. “Türkiye ve Kürt sorunu: Siyasi diyalog ve barış inşası” konulu iki günlük konferansın gündeminde demokratik açılım süreci vardı. Konferansta Kürt sorununun çözümüne ilişkin süreçte PKK'nın da dikkate alınmasını isteyen Leyla Zana ile Emine Ayna, AB'den olumsuz cevap aldı. 

Kürtçe başladığı konuşmasına tercüme sorunu nedeniyle Türkçe devam eden Leyla Zana, Avrupa Birliği ve Washington'un terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın dışlanmamasını istedi.

Zana, "Hepimiz bu sorunun barışçıl bir yöntemle çözülmesi konusunda mutabıkız. Fakat çözümde kullanılacak araç, yöntem, dil ve usluba dair sıkıntılar var. PKK'yı tatmin etmeyen bir adım Kürt halkının çoğunluğu için kabul görmeyebilir" dedi. Barış ve Demokrasi Partisi milletveki Emine Ayna da, "Diyalog söz konusuysa, PKK'ya terör örgütü diyemeyiz" ifadesini kullandı.

Ayna, demokratik açılım konusunda Kürtlerin gerekli iradeyi gösterdiğini belirterek hükümeti suçladı: “Buradaki tek siyasi irade eksikliği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konuda bir siyasi irade gösterememesidir.”

Avrupa Birliği Komisyonu ise diyalog önerisini reddetti. PKK'nın terör örgütü olduğunu belirten komisyonun Türkiye masası şefi Jean Christophe Filori, PKK’nın terör örgütü olduğunu ve örgütle temasın söz konusu olamayacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 11 yıl Önce

AB, PKK yi teror orgutu olarak kabul ettigine gore -ki oyledir, o zaman bunlarin partisinin adi da ayni olsun ki millet iyicene gorsun.. acikca gorsun... bazilari goremiyor, veya unutuyor... unutmamamiz lazim... sulh icinde yasiyan kurtleri harciyor bunlar... ne icin? fitne icin tabii ki.... Allah, "yeryuzunde fitne yaratmayin," der...

banner39

banner50

banner47

banner48