Ayraç anlamı 'çizgi'de arıyor!

Ayraç dergisi 'çizgi ve harfler' başlığıyla sekizinci sayısını da çıkardı.

Ayraç anlamı 'çizgi'de arıyor!

 

Ayraç dergisinin 8. sayısı çıktı. Bu sayının dosya başlığı Çizgi ve Harfler… Dosyada Hasan Aycın ile de bir söyleşi yapılmış..22 Mayıs 2010 Cumartesi 13:20
Ayraç, 8. sayısının sunuşunda belirttiği üzere, “düşünmeyi ve eleştirmeyi tavsiye ediyor bu sayısında da... Çizgiler üzerinden, biçimler üzerinden ve görsel kültürün yoğun anlamlarını gerçekten anlamlandırmak adına tefekkür etmeyi öneriyor.”

Ayraç, düşünce üretme aşamasında tefekkür ederek, eleştirerek, tahlil ederek, düşünmeye yönelterek okurlarının karşısında…

Bu ‘çizgi’de neler var?

Dergide, bu sayının dosya konusu üzerine olan kitap değinileri haliyle öne çıkmakta. Aydın Hız harflerin değişik şekillerde kullanımına dayanan simgesel inanç sistemlerini “Hurufilik” başlığıyla inceliyor. Nurullah Turan, Christian de Portzamparc ve Philippe Sollers’in görmek ve yazmak eylemlerinden hareketle hazırladıkları kitabı tahlil ediyor.

Yunus Emre Tozal, D. K. Ching üzerinden çizgi ve mimarîyi incelemekle birlikte, Ömer Lekesiz’in Hasan Aycın’ın çizimlerini merkeze alarak çizgi sanatına ilişkin kuramsal bir çerçeve oluşturma çabasında bulunduğu kitabını tahlil ediyor.

Hasan Aycın ile söyleşi de yapıldı

Sanatında 30. yılını dolduran Hasan Aycın ile çizgi sanatından yola çıkarak yapılan söyleşiyi, Ayraç’ın bu sayısını eline alan her bir okurun severek ve ilgi duyarak okuyacağı tahmin edilebilir. Aycın ile çizgi çalışmalarına nasıl başladığı noktasından, 30. yılını doldurana değin yaptığı çalışmalar, çizme süreci, çizimle alakalı kuramsal çerçeveye dayanarak bir söyleşi yapılmış.

Onların yazıları da ilgi çekici

Abdullah Yavuz Altun’un “Godot’yu Beklerken” ve Cemil Üzen’in “Stalker ve Décadance” yazısı, Ayraç’ın bu sayıda başyazıları ve okunmaya değer. DünyaBizim.com yazarlarından Zeki Bulduk’un Züleyha kitabını da Suavi Kemal Yazgıç tahlil ediyor. Ali Utku’nun, Hilmi Yavuz dolayımında şiir/felsefe geleneği üzerine yazdığı inceleme yazısı da okunması gereken yazılardan…

Ayraç dergisi ayrıca, 24-31 Mayıs’ta Harbiye Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Boğaziçi Kitap Fuarı’na katılacağını da duyurdu.

Kaynak: www.dunyabizim.com

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 15:24
banner53
YORUM EKLE

banner39