Aytaç Durak gitti, metro geldi, ekmek ucuzladı

Aytaç Durak'tan sonra Adana'da 14 yıl önce inşaatına başlanan metro faaliyete geçti, 40 kuruş olan ekmek 30 kuruşa indi.

Aytaç Durak gitti, metro geldi, ekmek ucuzladı

Adana'da ihalesi 1996 yılında yapılan hafif raylı sistemin 14 yıl aradan sonra 14 kilometrelik 1. etabı, vatandaşların hizmetine sunuldu. 

Adana Hafif Raylı Sistemi'nin bugün 14 kilometrelik açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, hafif raylı sistemin ihalesinin 1996 yılında yapıldığını ve 340 milyon dolara ihale edildiğini söyledi. Çelikcan, aradan 14 yıl geçmesine rağmen hafif raylı sistemin bir türlü bitirilemediğini, ilk ihale bedeli olan 340 milyon doların 2001 yılında bittiğini ve çalışmaların durduğunu söyleyerek, "Daha sonra AK Parti hükümetinin hafif raylı sisteme el atmasıyla yeniden çalışmalar başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizzat ilgilenerek, 2007 yılında 194 milyon dolar ek ödenek çıkardı. Ödeneğin çıkmasıyla birlikte çalışmalar tekrar başladı ve bu noktaya gelindi. 14 yılda 14 kilometrelik 1. etap gerçekleştirildi" dedi. 

Çelikcan, hafif raylı sistemin yapılmasında emeği geçen eski belediye başkanı, meclis üyeleri ve herkese teşekkür ederek, "Modern ülkelerde artık en önemli toplu taşıma aracı metrolardır. Adana da bugün metrosuna kavuştu. Bu metronun ilk etabı. Bu etapta 13 istasyon bulunuyor. Ancak biz metronun 2. etabı için de ihale aşamasına geldik. Bu yıl içinde ihalesi bitecek ve Akıncılar-Üniversite hattı da açılacak. Bugün biz burada Ruh Sağlığı-Akıncılar hattını açtık. 9.3 kilometre olan 2. etabı da en kısa sürede tamamlayarak halkın en çok gitmek istediği üniversite, otogar gibi yerlere gitmesini sağlayacağız" diye konuştu. 

Çelikcan'ın konuşmasının ardından dualar okunup, 3. açılışı olan metroya 3 koç kesildi. Kesimin ardından Çelikcan, Akıncılar turnikesi önünde metro açıldı. Vatandaşlar, ilk seferini yapan metroya binebilmek için izdihama sebebiyet verdi.

EKMEKTE YÜZDE 25 İNDİRİM

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, 40 kuruştan satılan belediye ekmek fiyatının 30 kuruşa indirildiğini söyledi. Yeni uygulama yarın sabahtan itibaren başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin 4 ekmek fabrikasının bulunduğunu, 1’inin bakım ve onarımda olması nedeniyle 3 fabrikanın faal çalıştığını ifade eden Çelikcan, daha önce 300 gramı 40 kuruştan satılan belediye ekmeğinin, yarından itibaren gramajı sabit tutularak fiyatının 30 kuruşa indirildiğini müjdeledi.

Başkanlık teklifi olarak sunulan yeni uygulamanın Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin oy birliğiyle alındığını kaydeden Çelikcan, “Bu konuda bize destek olan meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çelikcan, 3 ekmek fabrikasında günde yaklaşık 120 bin ekmek üretildiğini, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların yaşadığı bölgelere konulan 192 ekmek büfesinde satıldığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39